„Moje rodina a já plně podporujeme touhu Harryho a Meghan mít nový život mladé rodiny,“ řekla. "Plně respektujeme přání Harryho a Meghan žít nezávisleji, ale raději bychom byli, aby zůstali naplno členy královské rodiny," píše se v prohlášení.

Podle královny byl rozhovor "velmi konstruktivní." Krizové schůzky, jak o ní britská média informují, se vedle královny a prince Harryho zúčastnil také jeho bratr princ William a otec korunní princ Charles. Televize Euronews uvedla, že Meghan se jednání zřejmě zúčastnila pouze telefonicky, neboť je nyní v Kanadě.

Nyní tedy nastane "přechodné období," během kterého budou Harry a Meghan trávit čas ve Velké Británii a Kanadě. "Harry a Meghan dali jasně najevo, že nechtějí být ve svých nových životech závislí na veřejných financích. Dohodlo se proto, že nastane přechodné období, během něhož… budou trávit čas v Kanadě a ve Spojeném království," pokračuje prohlášení.

Právě z Kanady chtějí podle informací britských médií vévoda a vévodkyně ze Sussexu učinit svůj druhý domov poté, co by se odklonili od svých současných rolí.

Složité záležitosti

"Jde o složité záležitosti, které musí rodina vyřešit. Je potřeba udělat ještě nějakou práci, ale konečná rozhodnutí padnou v nejbližších dnech," řekla královna. 

Harry s Meghan ve středu oznámili, že nechtějí vystupovat jako "přední" členové královské rodiny, že plánují dělit svůj čas mezi Británii a Severní Ameriku a že hodlají být finančně nezávislí. Tímto prohlášením ale zaskočili královskou rodinu a rozpoutali bouři na mediální scéně. Královská rodina se teď snaží najít model budoucích vztahů s Harrym a jeho ženou.

Předpokládá se, že Harry a Meghan, kteří se nyní věnují pouze charitativní činnosti, budou muset své případné výdělky mimo Británii danit. Buckinghamský palác chce podle BBC také zpřísnit protokol, aby zabránil tomu, že Harry s Meghan budou finančně těžit ze svého statusu členů královské rodiny.

Jak si mohou Meghan a Harry vydělat? Psaním knih i televizí

Od té doby, co britský princ Harry a jeho manželka Meghan své rozhodnutí oznámili, britská média do detailů popisují, jak vypadá nynější financování páru a co by pro Harryho a Meghan osamostatnění z finančního hlediska znamenalo. Experti spekulují, že by si dvojice mohla vydělávat psaním knih, televizními pořady či veřejnými vystoupeními.

Jak napsal britský list The Daily Telegraph, Harry je asi desetkrát bohatší než jeho žena. Jeho jmění se odhaduje na 30 milionů liber (přes 800 milionů Kč), Meghanino na asi 3,8 milionu liber (asi 110 milionů korun). Kdo za ně v současné době platí? Asi 95 procent jejich příjmů pochází od Harryho otce Charlese, prince z Walesu.

Ten jim a stejně tak i svému druhému synovi Williamovi a jeho manželce Kate dává peníze na veškeré oficiální aktivity a vše hradí z výnosů Cornwallského vévodství, které je od 14. století zdrojem příjmů pro každého následníka trůnu. Z těchto peněz jim rovněž princ Charles financuje i některé soukromé aktivity. Podle britské BBC to v letech 2018 a 2019 činilo přes pět milionů liber (147 milionů korun). Asi pět procent financí pro Harryho a Meghan šlo z královnina rozpočtu, který jí přiděluje ministerstvo financí.

Například ale renovace venkovského sídla Frogmore Cottage, kam se princ Harry a jeho žena Meghan přestěhovali, byla placena rovněž z peněz daňových poplatníků a přišla britskou státní pokladnu na 2,4 miliony liber (asi 70 milionů Kč). Sídlo je majetkem královny Alžběty. Jak v této souvislosti napsal deník The Guardian, není jasné, zda si pár v případě změny svého postavení bude moci sídlo ponechat, či zda v něm budou muset platit nějaký nájem.

Dědictví po Dianě

S jakým bohatstvím mohou Harry a Meghan pro začátek počítat? Princ Harry a jeho bratr William podědili většinu z třináctimilionového majetku (přes 380 milionů Kč) po své matce, princezně Dianě. Má se rovněž za to, že dalších několik milionů liber činilo dědictví po Harryho prababičce, královně matce, říká královský zpravodaj britské BBC Nick Witchell. Meghan ve své herecké kariéře vydělávala asi 50.000 dolarů (1,1 milionů Kč) za každý díl seriálu Kravaťáci. Psala rovněž lifestylový blog a vytvořila i vlastní kolekci pro jednu z kanadských módních značek.

Harry a Meghan minulý týden na své stránce mimo jiné oznámili, že jejich nový status by měl znamenat, že již nebudou přijímat finance z takzvaného Suverénního fondu, a tak se z nich stanou "členové královské rodiny, kteří budou finančně nezávislí". Jenže jak už bylo zmíněno, tento fond, ve kterém jsou peníze ze státního rozpočtu určené pro královnu, činí jen pět procent příjmů Harryho a Meghan. Zda se vzdají i dalších zdrojů financování, zatím není jasné, poznamenala k tomu BBC.

Ochranka královského páru

Z pěnez daňových poplatníků je rovněž placena i ochranka královského páru. Loni stála 650 tisíc liber (přes 19 milionů korun), v případě stěhování do Kanady by se tato částka vyšplhala na milion liber (více než 29 milionů Kč). Podle britského deníku Evening Standard, se k tématu nedávno vyjádřil i kanadský premiér Justin Trudeau.

Údajně ubezpečil královnu, že ochranu páru v zemi případně zajistí i z finančního hlediska kanadský stát. Jak k tomu list nicméně poznamenal, to, že by země musela platit polovinu z odhadovaného milionu liber ročně by mohlo vyvolat pobouření a poškodit obraz královské rodiny v Kanadě.

Harry a Meghan si dosud jako "přední" členové královské rodiny nemohli sami vydělávat. Jak by to chtěli dělat v budoucnosti, není zatím jasné. "Myslím si, že mohou získat peníze z psaní knih a nejspíš i z televize," uvádí David McClure, autor knížky o královských financích.

Na instagramu má pár deset milionu sledujících a rovněž se přátelí s mnoha světovými celebritami, jako jsou George Clooney, Ellen deGeneresová či Oprah Winfreyová. Jak poznamenal britský list The Daily Telegraph, veřejná vystoupení by jim mohla vydělávat až 500 tisíc liber (okolo 15 milionů korun).

Pokud jde o budoucí status Harryho a Meghan, faktem je, že už existují členové královské rodiny, kteří pracují, například Harryho sestřenice, princezny Beatrice a Eugenie. Ty ale zároveň nevykonávají v rámci královské rodiny žádné oficiální funkce. Některé jejich výdaje nicméně i přesto musí platit daňoví poplatníci - například zajištění bezpečnosti na svatbě princezny Eugenie v roce 2018.