Ambiciózní plán: Švédsko má být do roku 2045 zcela bez emisí
Budete se chtít svézt ve Švédsku autem? V blízké budoucnosti to zřejmě půjde jen vozem na elektrický pohon. Revoluční plán na omezení emisí schválila tamní vláda.
Zatímco nový americký prezident Donald Trump chce stáhnout podpis své země pod klimatickou dohodou z Paříže, severský stát se oproti tomu zavázal k úplnému omezení emisí skleníkových plynů do roku 2045. Švédsko také vyzvalo všechny země - včetně USA – k "posílení a plnění Pařížských dohod". V jednom z nejambicióznějších emisních plánů za několik desetiletí švédská vláda usiluje o to, "být zcela bezfosilní stát", jak uvedla ministryně pro klima Isabella Lovinová, kterou cituje britský deník Independent.
"Vidíme, že výhody jsou obrovské, a to jak pokud jde o zdraví, vytváření pracovních míst a také bezpečnosti. Být závislý na fosilních palivech a zemním plynu z Ruska není to, co teď potřebujeme," dodala.
Čtěte také: Dohodnuto! Ruský Gazprom povede plynovod přes Švédsko
Všechny parlamentní strany kromě krajně pravicových Švédských demokratů se dohodly na přijetí zákona v nadcházejícím měsíci. Zákon zaváže vládu stanovit přísnější cíle na snížení emisí z fosilních paliv každé čtyři roky až do roku 2045. Plány zahrnují také sedmdesátiprocentní snížení emisí v domácí dopravě do roku 2030.
Vláda uvedla, že cíl bude vyžadovat snížení domácích emisí o nejméně 85 procent a zbývající počet se nahradí vysazováním stromů nebo environmentálními investicemi v zahraničí. Zákon by měl vstoupit platnost již v roce 2018.
Jiné země ani zdaleka tak ambiciózní nejsou. Velká Británie se sice zavázala snížit své emise o 57 procent do roku 2032, jenže vláda není ani zdaleka na cestě ke splnění svého cíle a poslední zpráva předpovídá, že ve vymezeném plánu bude chybět ekvivalent všech skleníkových plynů v současné době vypouštěných v průmyslu.
Lovinová vyzvala evropské země, aby se ujaly vedení v boji proti změně klimatu teď, kdy USA vyklidily pole. Varovala, že klimaskeptici "opravdu získávají moc ve světě", a že Švédsko chce jít příkladem pokračováním plnění svých mezinárodních závazků.
Minulý rok se v Paříži téměř 200 zemí světa dohodlo omezit nárůst teploty na 2° C od roku 1990, a pracovat směrem k cíli 1.5°C. Evropská unie si stanovila cíl snížení o 80 až 95 procent emisí skleníkových plynů do roku 2050. Mezitím podle Lovinové Čína investuje miliardy a miliardy dolarů v solárním průmyslu. "Nastoluje tím agendu. Ti, kteří ještě stále chtějí investovat do fosilních paliv budou v konečném důsledku poražení," dodala ve svém vyjádření.
Čtěte také: Kontroly kotlů už začaly. Za úředníky se vydávají i zloději