Zatímco nový americký prezident Donald Trump chce stáhnout podpis své země pod klimatickou dohodou z Paříže, severský stát se oproti tomu zavázal k úplnému omezení emisí skleníkových plynů do roku 2045. Švédsko také vyzvalo všechny země - včetně USA – k "posílení a plnění Pařížských dohod". V jednom z nejambicióznějších emisních plánů za několik desetiletí švédská vláda usiluje o to, "být zcela bezfosilní stát", jak uvedla ministryně pro klima Isabella Lovinová, kterou cituje britský deník Independent.

"Vidíme, že výhody jsou obrovské, a to jak pokud jde o zdraví, vytváření pracovních míst a také bezpečnosti. Být závislý na fosilních palivech a zemním plynu z Ruska není to, co teď potřebujeme," dodala.

Čtěte také: Dohodnuto! Ruský Gazprom povede plynovod přes Švédsko

Všechny parlamentní strany kromě krajně pravicových Švédských demokratů se dohodly na přijetí zákona v nadcházejícím měsíci. Zákon zaváže vládu stanovit přísnější cíle na snížení emisí z fosilních paliv každé čtyři roky až do roku 2045. Plány zahrnují také sedmdesátiprocentní snížení emisí v domácí dopravě do roku 2030.

Vláda uvedla, že cíl bude vyžadovat snížení domácích emisí o nejméně 85 procent a zbývající počet se nahradí vysazováním stromů nebo environmentálními investicemi v zahraničí. Zákon by měl vstoupit platnost již v roce 2018.

Zdroj: ČTK

Jiné země ani zdaleka tak ambiciózní nejsou. Velká Británie se sice zavázala snížit své emise o 57 procent do roku 2032, jenže vláda není ani zdaleka na cestě ke splnění svého cíle a poslední zpráva předpovídá, že ve vymezeném plánu bude chybět ekvivalent všech skleníkových plynů v současné době vypouštěných v průmyslu.

Lovinová vyzvala evropské země, aby se ujaly vedení v boji proti změně klimatu teď, kdy USA vyklidily pole. Varovala, že klimaskeptici "opravdu získávají moc ve světě", a že Švédsko chce jít příkladem pokračováním plnění svých mezinárodních závazků.

Minulý rok se v Paříži téměř 200 zemí světa dohodlo omezit nárůst teploty na 2° C od roku 1990, a pracovat směrem k cíli 1.5°C. Evropská unie si stanovila cíl snížení o 80 až 95 procent emisí skleníkových plynů do roku 2050. Mezitím podle Lovinové Čína investuje miliardy a miliardy dolarů v solárním průmyslu. "Nastoluje tím agendu. Ti, kteří ještě stále chtějí investovat do fosilních paliv budou v konečném důsledku poražení," dodala ve svém vyjádření.

Čtěte také: Kontroly kotlů už začaly. Za úředníky se vydávají i zloději