Američanka černé pleti Latisha "Tisha" Roweová na svém Twitteru uvedla, že chtěla 30. června letět spolu se svým synem z Kingstonu na Jamajce do Miami na Floridě. "Zaměstnanec letecké společnosti American Airlines ji však vyzval, aby se synem opustila letadlo, že si promluví. Pak jí řekl že jí nebude dovoleno odletět, dokud se nezakryje," uvedl pro CNN Roweové právník Geoffrey Berg.

Účesy afrických žen. Ilustrační snímek
Do práce s afrem i dredy. New York zakázal diskriminaci zaměstnanců kvůli účesům

Podle něj se jí pracovník aerolinií dále zeptal, zda nemá sako, a nakonec jí přinesl přikrývku, aby si ji přes sebe přehodila. Roweová se o celé kauze, kterou označila za velmi ponižující, zmínila na svém twitterovém účtu a současně zde zveřejnila svůj selfie snímek v outfitu, který měla při nástupu do letadla na sobě.

"Tak tohle jsem měla na sobě, když mě AmericanAir požádaly, abych vystoupila z letadla a promluvila si. Na místě mě pak vyzvaly, ať se ´zakryji´. Když jsem svůj oděv hájila, pohrozili mi, že se už do letadla nevrátím, pokud tou chodbičkou nepůjdu zabalená v dece," napsala Roweová.

"Moje šaty zakrývaly VŠECHNO, ale byly zřejmě příliš rozptylující na to, abych v nich směla do letadla," uvedla pak v dalším z tweetů. Dále napsala, že ženy černé pleti se často setkávají s dvojím přístupem a zástupci různých oficiálních institucí se k nim chovají jinak než k běloškám. 

Společnost incident prošetřuje

"Jsme kontrolovány kvůli tomu, že jsme černé. Naše těla jsou brána jako sexuální objekty, a má-li být všem kolem příjemně, musíme se tomu PŘIZPŮSOBIT. Viděla jsem bělošky s mnohem kratšími šortkami a dostaly se na palubu bez mrknutí oka. Hádám, že když jde o 'pěkný zadek', tak je všechno v pořádku…" stěžovala si Roweová. Mluvčí American Airlines Shannon Gilsonová pro CNN uvedla, že společnost incident prošetřuje.

Ilustrační foto.
Francií hýbe aféra. Muslimský řidič nevpustil do autobusu dívku v krátké sukni

"Komentáře doktorky Roweové nás znepokojily, proto jsme oslovili ji i náš tým na jamajském letišti Kingston, abychom získali víc informací. Omlouváme se doktorce Roweové i jejímu synovi za nepříjemnou zkušenost a plně jsme jim nahradili letenky. Jsme hrdí na to, že můžeme sloužit zákazníkům jakéhokoli původu a jsme odhodláni zajistit pozitivní a bezpečnou cestu každému, kdo s námi poletí," uvedla Gilsonová v prohlášení.

Chování aerolinek hluboce zasáhlo ženina syna

Podle pasažérčina právníka Geoffrey Berga ovšem chování aerolinek k ní hluboce zasáhlo zejména jejího osmiletého syna, který si prý, když se konečně usadili, musel vzít přikrývku a zakrýt si obličej, načež se rozplakal. Berg dále uvedl, že jeho klientka zvažuje, že na leteckou společnost podá žalobu. Podle něj aerolinky "dostaly příležitost udělat správnou věc, a to zajistit, aby se u nich s lidmi takhle nezacházelo, zejména pak ne s ženami jiné barvy pleti". 

Gilsonová CNN sdělila, že letecká společnost plánuje najmout speciálního manažera pro začlenění a rozmanitost, ale nepotvrdila, že to souvisí s tímto incidentem. American Airlines už také nařídily všem svým zaměstnancům, že se musí zúčastnit protirasistického školení, které zavedly poté, co americká Národní asociace etnických menšin (NAACP) varovala v říjnu 2017 afroamerické cestovatele, že by je tato letecká společnost mohla nutit, aby se "podřídili neuctivým, diskriminačním nebo nebezpečným podmínkám." Asociace pak vzala loni v červenci své varování zpátky a ocenila, že aerolinky dosáhly v tomto směru pokroku.

Ilustrační snímek
Dětem vstup zakázán? Diskriminace, tvrdí české úřady