Markhur byl uloven poblíž Gilgitu, který leží na severu Pákistánu „Bylo to snadné. Jsem rád, že se mi podařilo získat tuto trofej,“ uvedl nadšený lovec podle pákistánského listu Dawn.

Puma americká. Ilustrační snímek
Američana napadla puma. V sebeobraně ji zardousil holýma rukama

Jedná se o nejvyšší poplatek, který byl kdy v Pákistánu zaplacen za ulovení nějakého zvířete, informovala tamní média. Harlan je však zároveň za posledních několik týdnů již třetím americkým lovcem, který úřadům kvůli své vášni zaplatil poplatek přesahující částku 100 tisíc dolarů (2,3 milionu korun).

Fotografie mrtvé kozy vyvolaly na sociálních sítích rozruch. „Kozy jsou citliví tvorové, nikoli trofeje,“ napsala na twitteru PETA, jež je největší neziskovou organizací bojující za práva zvířat. Někteří Pákistánci zase volají po zákazu lovů markhorů, kteří jsou národními zvířaty země.

Zdroj: Youtube

Vyhledávaná kořist lovců

Koza šrouborohá, známá též jako markhur, je proslulá mohutně vinutými rohy, které mohou dorůstat až do délky jednoho a půl metru. Po dlouhá století byla považována za všedního obyvatele afghánských, pákistánských či uzbekistánských pohoří, neutuchající lov ji ale dostal na pokraj vyhynutí. Podle odhadů odborníků čítá celosvětová populace markhurů asi 5700 zvířat.

V zajetí je však počet koz šrouborohých stabilizován a chovají je zoologické zahrady po celém světě. Tato zvířata lze najít i v zoologických zahradách v Děčíně, Liberci a Olomouci.

Tříletý chlapec se ztratil v lese. Přežil díky společnosti „přátelského“ medvěda
Tříletý chlapec se ztratil v lese. Přežil díky společnosti „přátelského“ medvěda