LaPierre v televizi NBC hájil stanovisko Národní asociace držitelů zbraní (NRA) k nedávnému masakru v základní škole ve městě Newtown, kde zahynulo dvacet dětí, šest učitelek i vraždící střelec.

NRA odmítá jakékoli zpřísnění podmínek držení útočných zbraní, které se chystá navrhnout Bílý dům. Místo toho chce podobným tragédiím zabránit dalšími zbraněmi, které má dostat do ruky nová ostraha škol.

„Pokud je šílené volat po umístění strážců do škol a jejich zabezpečení k ochraně našich dětí, pak mě nazývejte bláznem," prohlásil v televizi LaPierre. Podle něj by však Američané nazvali bláznovstvím spíše to, kdyby nyní úřady do každé školy takovou stráž nepostavily.

Asociace sdružuje 4,3 milionu ozbrojených členů a od minulého pátku, kdy se 20letý Adam Lanza vypravil do connecticutské školy vraždit, se týden v atmosféře celonárodního odporu proti útočným zbraním držela zpět. Tento pátek však na tiskové konferenci NRA přešla do ofenzivy. Podle střelců je třeba rychle jednat a stráže umístit do škol už v lednu, protože „další školní střelec číhá za rohem".

LaPierre hledal další možnosti, jak případným útokům předejít, jakýkoli zákaz zbraní ale odmítl. Místo něj navrhl zlepšit kontrolu lidí s duševními poruchami a vytvořit jejich databázi, neboť současný špatný systém kontroly „umožňuje těmto monstrům chodit po ulicích".

Šéf střelecké asociase se za své výroky dočkal kritiky zvláště od politiků Demokratické strany. Podle některých zákonodárců hledá vinu všude kolem a základní problém nevidí. „Snažit se zabránit střelbě ve školách a nemluvit přitom o zbraních je totéž, jako pokoušet se o prevenci rakoviny plic a nemluvit přitom o cigaretách," prohlásil podle agentury AP demokratický senátor Charles Schumer.

Devět dní po masakru se zdá, že NRA je se svými názory v Americe momentálně v menšině. Prezident Obama jmenoval zvláštní komisi pod vedením viceprezidenta Bidena, která by měla během ledna předložit návrh na regulaci prodeje zbraní. Demokraté hovoří zejména o možném zákazu prodeje zbraní s velkokapacitními zásobníky, pro jejichž regulaci se v prvních dnech po střelbě vyslovili i někteří dosud volnému prodeji zbraní naklonění republikáni.

Komise má také připravit návrhy na zlepšení péče o pacienty s mentálním postižením a na odstranění násilí z veřejného prostoru.