USA tak pravděpodobně reaguje na ostře sledovaný případ dvaadvacetiletého studenta Otto Warmbiera, který prožil téměř rok a půl v zajetí severokorejského diktátorského režimu jen kvůli tomu, že si chtěl jako suvenýr odvézt propagandistický plakát.

Vůdce Kim Čong-un sice poté svolil a mladíky do USA z „humanitárních důvodů“ vydal, vrátil však zuboženou trosku v komatu. Warmbier nakonec v nemocnici v Cincinnati zemřel.

„Strašné trýznivé zacházení, kterého se dostalo našemu synovi v rukou Severokorejců, bohužel nutně nemohlo mít jiný konec, než tak smutný, jaký zažíváme," uvedla po smrti syna Ottova rodina.

K podobné tragédii by tak už nemuselo dojít. Podle cestovní agentury Koryo Tours americká vláda brzy zakáže svým občanům cestovat do KLDR. Oznámit to má 27. července. Zákaz by pak měl podle agentury Reuters platit o třicet dnů později.

Další cestovní kancelář Young Pioneer, která se na cesty do Severní Koreje specializuje, na Twitteru uvedla, že i ona byla s chystaným opatřením seznámena. „Právě jsme byli informováni, že orgány USA již neumožní americkým občanům cestovat do KLDR.“

Rowan Beard z Young Pioneer Tour BBC řekl, že společnost informovalo švédské velvyslanectví, které se zabývá americkými záležitostmi v Severní Koreji.
 
Bílý dům zatím informaci nepotvrdil. Severní Korea má v současné době věznit tři Američany.