„Malá skupina mírových sil v počtu dvou set zůstane v Sýrii po určitou dobu,“ uvedla nejprve mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. Později však agentura Reuters oznámila, že USA ponechají v zemi dvojnásobek tohoto počtu vojáků. 

Tento krok má pro další vývoj velký význam. Podle agentury Reuters by totiž mohl umožnit evropským spojencům USA, aby vyčlenili stovky svých vojáků na vytvoření a kontrolu bezpečnostních zón na severovýchodě Sýrie. „Je to jasný signál spojencům a členům koalice, že tam do určité míry zůstaneme,“ řekl Reuters nejmenovaný americký činitel.

„Toto rozhodnutí by mohlo přesvědčit některé evropské země, zejména naše partnery z mezinárodní koalice proti terorismu, aby své jednotky ponechaly v regionu,“ uvedl podle Reuters zástupce kurdsko-arabské koalice v Sýrii Abdal Karím Umar.

Turecká hrozba

Kurdové a jejich arabští spojenci mají dlouhodobě podporu Británie, Francie a dalších evropských zemí. Nesli hlavní tíhu bojů s Islámským státem, který hájí už jen poslední enklávu u iráckých hranic. Kurdové, již nyní ovládají sever Sýrie, ale čelí tlaku Ankary, která chce jejich enklávu oddělit od kurdských území na jihu Turecka.