V Minneapolisu nedaleko křižovatky, kde Floydovi před rokem několik minut na krku klečel bělošský policista, svědci ohlásili střelbu. Policie záležitost vyšetřuje, jedna osoba krátce po zaznění výstřelů vyhledala pomoc lékařů, napsaly agentury AP a Reuters.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel loni 25. května poté, co se jej policie snažila v Minneapolisu zatknout na základě udání, že chtěl v samoobsluze zaplatit padělanou bankovkou. Na videu natočeném kolemjdoucím je vidět policista Derek Chauvin, jak dlouhé minuty klečí na Floydovi, jenž opakuje, že nemůže dýchat. Videozáznam obletěl celý svět a spustil vlnu protestů proti rasismu a policejní brutalitě ve Spojených státech i dalších zemích.

Bývalý minneapoliský policista Derek Chauvin (vpravo) a jeho obhájce Eric Nelson v soudní místnosti při vynesení verdiktu v případu smrti Afroameričana George Floyda
Vrah George Floyda Chauvin žádá o nový proces. Porota pochybila, řekl obhájce

"Dnešek je den, kdy (George) strhl svět k zuřivosti," řekl novinářům ve washingtonském Kapitolu Floydův bratr Philonese, doprovázený rodinou i předsedkyní Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou. "Doufáme, že vaší rodině definitivním schválením zákona velmi brzy přineseme útěchu," uvedla demokratka.

Novela, kterou už letos v březnu schválila Sněmovna reprezentantů, by policistům mimo jiné zakázala při zatýkání používat škrticí chvaty, které v posledních letech sehrály roli v několika kontroverzních případech. Také oslabuje jejich imunitu před žalobami za porušení práv podezřelých.

Minuta ticha

Reforma nyní čeká na schválení v Senátu, v současné podobě ji však odmítají podpořit republikáni. Podle senátora Tima Scotta, který za republikány vede vyjednávání, je hlavním předmětem sporu mezi oběma stranami i nadále takzvaná kvalifikovaná imunita, která chrání policisty před stíháním za činy vykonané ve službě.

Floydovi příbuzní, mimo jiné sestra, bratři a dcera se z Kapitolu odebrali do Bílého domu, kde je čeká setkání s Bidenem a viceprezidentkou Kamalou Harrisovou.

Američané si Floydovu smrt v jednu hodinu odpoledne místního času (20:00 SELČ) připomněli minutou ticha. K aktivistům, starostovi a obyvatelům Minneapolisu se v centru města přidala i Floydova sestra Bridgett.

Aktivista hnutí Black Lives Matter na protestu, který reagoval na zastřelení šestnáctileté dívky v americkém státu Ohio
Policie v USA zastřelila dalšího teenagera, šestnáctiletou černošku s nožem

Pietu v ulicích Minneapolisu však předtím narušilo na 30 výstřelů, informovala AP. Policie oznámila, že na místo, vzdálené zhruba blok od oblasti někdejšího policejního zásahu proti Floydovi, vyslala hlídku. Svědci ohlásili, že z místa po výstřelech ujelo auto. V jedné z místních nemocnic se následně přihlásil člověk, který měl střelné zranění, podle agentur však není v ohrožení života. Policie čin vyšetřuje.

Náměstí u osudné křižovatky bylo dnes přeměněno na venkovní festival na počest Floyda, podle AP zde bylo připraveno občerstvení, aktivity pro děti a několik hudebních vystoupení. Na osm hodin večer místního času (ve středu 3:00 SELČ) organizátoři naplánovali vigilii se svíčkami.