„Mohu potvrdit stahování vybavení ze Sýrie. Z bezpečnostních důvodů ale teď neposkytnu další informace,“ potvrdil v noci na dnešek agentuře AFP nejmenovaný americký činitel. Neuvedl, jaký přesně materiál začaly USA stahovat, ani jak a odkud se vybavení odváží.

Podle CNN se ale očekává, že stahování začne na severu země. Tam pomáhaly USA bojovat proti členům teroristické organizace Islámský stát (IS), který byl podle Trumpa v Sýrii už poražen.

Britská nezisková organizace Syrská observatoř pro lidská práva, která prostřednictvím sítě aktivistů konflikt v Sýrii monitoruje, informovala, že odsun vojenského vybavení začal ve čtvrtek v noci. Konvoj zhruba deseti obrněných vozidel a několika nákladních automobilů se přesunul z města Rmelan na severovýchodě země do Iráku.

Rezignace ministra obrany

Trump svým prosincovým oznámením záměru stáhnout všech asi 2000 amerických vojáků ze Sýrie překvapil. Mnozí plán kritizovali kvůli obavám, že IS může po stažení USA ze Sýrii znovu nabýt na síle, a také proto, že Washington kvůli stažení jednotek může přijít o vliv na dění v regionu. I proto krátce po Trumpově oznámení ohlásil svou rezignaci americký ministr obrany James Mattis, který se stažením vojáků nesouhlasí.

Americký prezident nestanovil žádný časový harmonogram odsunu. Po kritice pak začátkem ledna uvedl, že stahování určitou dobu potrvá. Podobně se vyjádřil i Trumpův bezpečnostní poradce John Bolton, který řekl, že USA chtějí nejprve záruky od Turecka, že nebude v Sýrii pronásledovat Kurdy.

Na severu Sýrie kromě Američanů působí i turecké jednotky, které tam Ankara vyslala v roce 2016 v obavě z nárůstu vlivu Kurdů u svých hranic a které bojují proti kurdským milicím YPG. Ty s podporou USA výrazně přispěly k vytlačení bojovníků IS z velké části území, které zejména v roce 2014 dobyl IS v Sýrii a Iráku. Ankara ale označuje YPG za teroristickou organizaci.