Ještě před čtyřmi lety se společný volební program Křesťanskodemokratické unie (CDU) a Křesťansko-sociální unie Bavorska (CSU) odvolával na Spojené státy jako na "nejdůležitějšího přítele Německa" mimo Evropu. Program z roku 2013 také popisoval přátelství s Washingtonem jako základní kámen německých mezinárodních vztahů a mluvil o posílení transatlantických ekonomických vazeb odstraněním obchodních překážek.

V novém volebním programu, nazvaném "Za Německo, ve kterém žijeme dobře a šťastně", už ale slova "přátelé" a "přátelství" chybí. Upozornila na to agentura Reuters.

Vztah Angely Merkelové a Donalda Trumpa rozhodně neoplývá srdečností.
Merkelová varuje Evropu, že USA a Británie už nejsou spolehliví partneři

Program CDU / CSU pro aktuální německé volby teď označuje Spojené státy jen jako "nejdůležitějšího partnera" Německa mimo Evropu. "Změněné znění podtrhuje, jak se vztahy mezi Berlínem a Washingtonem zhoršily od chvíle, kdy do Bílého domu vstoupil coby nový prezident Donald Trump," uvádí Reuters.

Trump během své volební kampaně prohlašoval, že Merkelová zkazila Německo svou migrační politikou, kterou označil za "šílenou". Opakovaně také odsoudil vysoký obchodní přebytek Německa, obvinil Berlín a další evropské partnery z toho, že zadržují obrovské množství peněz NATO, a minulý měsíc navíc shodil v Paříži dohodu o klimatu.

Americký prezident Donald Trump.
Ne! Trump oznámil odstoupení od pařížské dohody o klimatu

Podle průzkumu výzkumného centra společnosti Pew z minulého týdne se na Spojené státy dívá příznivě jen 35 procent Němců, zatímco na konci mandátu prezidenta Baracka Obamy to bylo 57 procent.

Merkelová se chystá přivítat Trumpa a další šéfy nejsilnějších zemí na summitu G20 v Hamburku, který se uskuteční ještě v tomto týdnu.

Angela Merkelová a Donald Trump.
Merkelová kritizovala izolacionismus. Nepřímo mířila na Trumpa

Na rozdíl od programu z roku 2013, který v souvislosti s USA mluvil zejména o posílení ekonomických vazeb, zmiňuje aktuální volební program CDU / CSU spíš historickou podporu, kterou Spojené státy poskytly Německu po druhé světové válce. Opakuje také větu, kterou Merkelová použila při projevu v Mnichově koncem května po summitu vůdců G7, kde Trump navzdory tlaku šesti jiných národů odmítl, že USA zůstanou součástí Pařížské dohody.

"Časy, kdy jsme mohli plně spoléhat na ostatní, minuly. My Evropané musíme vzít svůj osud do vlastních rukou rozhodněji, než kdykoli v minulosti," píše se v programu.

Emmanuel Macron během tiskové konference po setkání s německou kancléřkou vypadal bojovně, ale oba politici se ve většině hlavních názorů shodli.
Macron a Merkelová v Berlíně: společná „mission possible“

Volební program Merkelové stranického uskupení také uvádí, že EU musí být schopna samostatně bránit, pokud chce dlouhodobě přežít. Dále přidává zvláštní pasáž s názvem "Německo a Francie jako motor Evropy", v níž slibuje, že "oživí přátelství" mezi oběma zeměmi.

"Jsme spolu s novou francouzskou vládou připraveni postupně rozvíjet eurozónu krok za krokem, například vytvořením svého vlastního měnového fondu," píše se v něm.

Vylučuje však vzájemné propojení dluhů evropských zemí a říká, že solidarita bude možná, pouze pokud se země EU budou držet pravidel paktu stability a růstu (dohody mezi členy eurozóny ohledně koordinace jejich rozpočtových politik tak, aby případnými vysokými schodky státních rozpočtů nebo vysokými veřejnými dluhy neohrožovaly stabilitu eura a nezvyšovaly inflaci v eurozóně, pozn. red.).