Nový vyšetřovací tým bude zahrnovat specialisty věnující se boji proti praní špinavých peněz, obchodování s drogami, terorismu a proti organizovanénu zločinu. Tým se zaměří na sílící hnutí Hizballáh, jehož síť se rozkládá po celé Africe a do střední a jižní Ameriky. Informuje o tom agentura AFP.

"Obrátíme každý kámen, abychom zlikvidovali nebezpečí, jež našim občanům hrozí od terostických organizací, a zastavili ničivou drogovou krizi, která se na nás valí. Práce týmu povede k trestnímu stíhání, jež omezí přísun peněz zahraničním teroristickým organizacím a zkomplikuje násilné mezinárodní akce spojené s obchodem s drogami," uvedl americký nejvyšší státní zástupce Jeff Sessions.

Ministerstvo spravedlnosti USA přichází se svou iniciativou v době, kdy Spojené státy zesilují své úsilí omezit rostoucí vliv Íránu na Blízkém východě a zabránit dalšímu růstu vojenského potenciálu hnutí Hizballáh, které představuje dominantní sílu v libanonské politice.

Podle Sessionse je ale vytvoření nového speciálního týmu také reakcí na kritiku, že předchozí americký prezident Barack Obama podobné šetření zastavil kvůli tomu, aby udržel Mezinárodní jadernou dohodu s Íránem. Za jeho éry totiž prošetřoval mezinárodní drogové obchody spojené Hizballáhem tým Cassandra, který Obama de facto rozprášil. Nový tým ale hodlá podle Sessionse právě na Cassandu navázat.

"Začne tím, že posoudí důkazy shromážděné v rámci stávajících vyšetřování, včetně vyšetřování pocházejících z projektu Cassandra," uvedl Sessions.

Jak vládní úředníci, tak i spojenci USA v regionu (Saúdská Arábie a Izrael) stále častěji upozorňují na to, že moc Hizballáhu v Libanonu i na celém světě sílí. Podle bývalého pracovníka Ministerstva financí USA a Bílého domu Juana Zarateho jsou aktivity Hizballáhu spojené s praním špinavých peněz a s pašováním drog globální.

"Nedávný zásah amerického protidrogového úřadu zaměřený na likvidaci sítě ´obchodních aktivit´Hizballáhu odhalil finanční a obchodní uzly provozované tímto hnutím a vyvolal řadu zatčení po celém světě," uvedl Zarate při slyšení před Výborem pro zahraniční věci amerického Kongresu.