Spojenci se podle informací BBC zaměřili především na cíle spojené s chemickými závody Asadova syrského režimu. "Kombinovaná operace ve spolupráci s ozbrojenými silami Francie a Spojeného království je nyní v plném proudu," prohlásil Trump při vystoupení k národu z Bílého domu.

Andrej Babiš.
Babiš: Útok byl nevyhnutelný. Hrad, SPD a komunisté s ním nesouhlasí

Podporu vojenskému zásahu vyjádřila Severoatlantická aliance NATO.

Americký mistr obrany James Mattis uvedl, že se jedná o jednorázovou akci. Ta má být jasným varováním syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi, aby už nikdy více nepoužil chemické zbraně. "Jsme připraveni v těchto reakcích pokračovat, pokud syrský režim nezastaví používání zakázaných chemických látek," uvedl dále v projevu Trump.

Akce trvala asi 70 minut a byla tvrdší, než ta z minulého roku, kdy Američané odpálili 59 raket. Nyní to bylo přibližně dvakrát tolik. 

Martin Stropnický.
Stropnický: Kdybychom čekali, byli bychom spolupachateli chemického útoku

Útok byl veden na tři cíle spojené se syrským chemickým programem. 
Výzkumné centrum Barzah nedaleko Damašku zasáhlo 76 raket. Lokalitu Him Šinšar, skladiště chemických látek nedaleko Homsu zasáhlo 22 raket a bunker v téže lokalitě 
s chemickými látkami zasáhlo 7 raket.

Pentagon poté prohlásil, že armáda udělala vše pro to, aby se vyhnula civilním obětem. Při útoku také prý nejsou hlášeny americké ztráty. Americké ministerstvo také upozornilo, že se snažilo vyhnout i ruským obětem. Ruské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že nepřišlo o žádné své vojáky ani civilisty.

Podle agentury Reuters zazněly ve východní části syrské metropole série výbuchů. Východně od Damašku byl zase vidět obrovský požár. Reportér agentury AP popsal, že při útoku se nebe zbarvilo do oranžova. 

Americký útok v Sýrii. Cíle útoku.Zdroj: Pentagon

Sýrie prý některé rakety sestřelila

Syrská státní televize, kontrolovaná prezidentem Asadem nicméně informovala, že bylo zasaženo pouze centrum vědeckého výzkumu. Podle ní vládní síly sestřelily více na 70 ze 103 amerických raket a byli zraněni tři civilisté. Její informace ale nejsou zatím ověřené. Útok Západu ale považuje za porušení mezinárodního práva.

"Západ sáhl k úderu v Sýrii, neboť si uvědomil, že v syrském konfliktu ztratil kontrolu a důvěryhodnost," prohlásil vůdce Asad. Damašek podle něho v reakci na úder zvýší úsilí v "boji proti terorismu".

Prezident Miloš Zeman (vpravo) a jeho mluvčí Jiří Ovčáček.
Hrad odsoudil útok USA v Sýrii. Ovčáček osočil novináře z podpory války

Pentagon oznámil, že střely s plochou dráhou letu Tomahawk byly namířeny na cíle v Damašku, stejně jako na další dva poblíž města Homs ležící na řece Ásí. Podle šéfa amerického sboru náčelníků štábů Josepha Dunforda šlo o výzkumné centrum v Damašku, sklady chemických látek u Homsu a nespecifikované vojenské stanoviště. Ve skladech se měl mimo jiné vyráběl i sarin.

Británie a Francie stojí za Trumpem

Britská premiérka Theresa Mayová uvedla, že "neexistuje žádná jiná alternativa k použití síly". Upozornila však, že útok není o "změně režimu". Podle britského vyjádření citovaného listem The Guardian se operace účastnily čtyři letadla typu Tornado. Ty startovaly ze základny Akrotiri na Kypru. Svými raketami Storm Shadow se zaměřily právě na sklad chemických zbraní nedaleko Homsu.

Americké střely Tomahawk
Útok v Sýrii: Střely Tomahawk radary nevidí. Létají jen ve výšce 30 metrů

Spojenectví při útoku potvrdil i francouzský prezident Emmanuel Macron. „Desítky mužů, žen a dětí byly zmasakrovány chemickými zbraněmi,“ prohlásil o chemickém útoku v Dúma.

"Vojenský zásah proti Sýrii se může opakovat, pokud Asadův režim opět překročí červenou linii," řekl francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian. Asad podle něj ale poselství dnešní akce pochopil.

Rusko upozornilo na následky

Noční operace vyvolala vlnu nevole ze strany Ruska. Jeho velvyslanec v USA Anatolij Antonov uvedl, že útok na jeho spojence "nebude ponechán bez následků" a je nepřípustné tímto způsobem "urážet ruského prezidenta Vladimira Putina".

"Rusko tvrdě odmítá útok na Sýrii, kde ruští vojáci pomáhají legitimní vládě ve válce s terorismem," nechal se slyšet Putin.

Šlechtová s iráckými piloty českých letadel L-159.
Češi na Golanech i na ambasádě v Damašku jsou v pořádku, uvedla Šlechtová

"USA jsou majitelem největšího arzenálu chemických zbraní na světě. Proto nemají morální právo obvinit jiné země," dodal Antonov. Podle francouzské ministryně obrany ale Rusko dostalo o raketovém útoku předem zprávu.

Prezident Trump zvažoval i nevojenskou odpověď na údajný chemický útok v Dúmě, za který jsou podle americké vlády zodpovědné Sýrie a Rusko. "Útok na Sýrii může začít brzy, nebo také vůbec," tweetoval ve čtvrtek americký prezident.

Hned ráno obletěly svět fotografie z Damašku, na kterých lidé okamžitě po konci útoku vyšli do ulic a protestovali proti ataku na svou zemi.

Na žádost Ruska se ještě dnes zhruba od 17 hodin SEČ uskuteční mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Informovala o tom agentura Reuters. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov uvedl, že Moskva je s USA a dalšími státy, které se podílely na útoku, v kontaktu. Obě strany mají zájem spolupracovat.

Z Dúmy odjíždí lidé

Během čtvrteční noci opustili syrskou Dúmu, kde minulý týden mělo dojít k chemickému útoku, další civilisté i bojovníci. Z města, které do tohoto týdne platilo za poslední povstaleckou enklávu u Damašku, údajně odjelo podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) 85 autobusů se čtyřmi tisíci lidmi.

Pořádek ve městě zajistí vojenští policisté Ruska. V sobotu by měli v Dúmě pracovníci Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) vyšetřovat útok ze 7. dubna. Při něm bylo zasaženo nejméně 500 lidí.

Syrský režim se v roce 2013 připojil k mezinárodní konvenci, která použití chemických zbraní zakazuje.

Další články k tématu:

Následky údajného chemického útoku v Sýrii
Politici reagují na situaci v Sýrii. Trump brzdí, Merkelová vylučuje účast Němců
Britská premiérka Theresa Mayová.
Mayová dá svolení k případnému útoku na Sýrii i bez projednání v parlamentu
Oběti útoku ve Východní Ghútě
Útok v Sýrii podle Rusů inscenovali Britové. Lež jako věž, ohrazuje se Londýn
Konvoj autobusů s civilisty, kteří odjíždí ze syrské Dúmy.
Ze syrské Dúmy se během noci evakuovaly další čtyři tisíce lidí, tvrdí SOHR