Účelem čtyřdenní návštěvy je podle AP také podpořit volební ambice Richardsona a zdůraznit jeho zahraničněpolitické zkušenosti. Tento nynější guvernér státu Nové Mexiko byl velvyslancem při OSN za prezidenta Billa Clintona a účastnil se řady vyjednávacích misí k zažehnání napětí v některých částech světa; v KLDR bude pošesté.

Cestu schválila republikánská vláda George Bushe, která Richardsonovi poskytla vládní letoun. V delegaci jsou vedle spolupracovníků demokratického prezidentského kandidáta také Bushovi lidé v čele s jeho poradcem pro KLDR Victorem Chaem. Vláda zdůraznila, že cílem návštěvy je jednání o ostatcích, a Richardson slíbil, že nebude jednat o jaderném programu Pchjongjangu.

Američtí analytici soudí, že přes tato omezení mandátu cesta nejspíš přispěje k dalšímu snížení napětí mezi Spojenými státy a Severní Koreou. "Richardson je někdo, komu Severokorejci nyní podle všeho naslouchají a komu důvěřují," řekl představitel myšlenkového trustu CSIS Ralph Cossa. Složení delegace je podle něj asi šikovný způsob jak KLDR ukázat, že zájem o zlepšování bilaterálních vztahů mají obě hlavní strany v USA.