Brittany Maynardové lékaři letos v lednu diagnostikovali zhoubný nádor na mozku. Operativní odstranění nádoru se nepodařilo a v dubnu lékaři ženě oznámili, že jí zbývá pouze šest měsíců života. Od té doby se její zdravotní stav rychle zhoršoval a pacientka trpěla stále většími bolestmi a záchvaty.

Po zvážení všech možností léčby a po konzultaci s rodinou se Maynardová nakonec rozhodla, že nebude podstupovat další terapii, která by s největší pravděpodobností jen dál prodloužila její trápení. Jako datum své smrti zvolila 1. listopad, den krátce před jejími třicetinami.

Svůj záměr vzít si předčasně život zveřejnila Maynardová na internetu. „Nechci umřít. Ale umírám. A chci umřít podle vlastních představ," uvedla ve videonahrávce, kterou zhlédlo přes devět milionů lidí.

V sobotu se na internetu Maynardová rozloučila se svými blízkými. „Sbohem všichni drazí přátelé a příbuzní, které miluji. Dnešek je den, který jsem si zvolila, abych důstojně odešla z tohoto světa kvůli mé smrtelné chorobě, onomu strašlivému nádoru na mozku, který mi tolik vzal… ale který by mi mohl vzít ještě o tolik víc," napsala ve vzkazu.

„Svět je krásné místo, cestování mi bylo nejlepším učitelem a moji přátelé a rodina těmi největšími dárci. I teď, když toto píši, mám kolem své postele kruh lidí, kteří mě podporují," dodala.

Obklopena blízkými

Agentura AFP uvedla, že Maynardová, která se po vyslechnutí své diagnózy stala hlasitou stoupenkyní práva pacientů spáchat asistovanou sebevraždu, zemřela v sobotu pokojně ve svém domově v Portlandu ve státě Oregon obklopena svými blízkými poté, co si vzala smrtící léky předepsané jejím lékařem.

Kvůli možnosti podstoupit eutanazii se Maynardová se svým mužem Danem Diazem musela přestěhovat z Kalifornie do Oregonu, jednoho z mála amerických států, jenž asistovanou sebevraždu povoluje. Plány čerstvě sezdaných manželů, kteří se snažili o první dítě, se radikálně změnily. Diaz ale plán své ženy využít práva na asistovanou sebevraždu plně podporoval.

V uplynulých týdnech a měsících si Maynardová, která v minulosti vystoupila na vrchol nejvyšší africké hory Kilimandžára, sjížděla řeky na kajaku v Patagonii a zdolávala zasněžené horské velikány v Ekvádoru, plnila svá poslední přání. Před několika dny navštívila s rodinou Grand Canyon. Příběh nemocné obletěl svět a časopis People její fotografii dokonce minulý týden umístil na titulní stranu svého vydání v USA.

Rozhodnutí Maynardové využít možnosti eutanazie vyvolalo rozporuplné reakce. Zatímco řada lidí během víkendu vyjadřovala ženě podporu, jiní její čin označovali za sobecký. „Je smutné slyšet o smrti Brittany Maynardové. Sebevražda je vždy špatná. Přijala špatné rozhodnutí," napsal na Twitteru jeden z diskutérů Neal Dewing.

„Brittany Maynardová byla úžasná, statečná propagátorka svobody. Využila nejdůležitější právo ze všech – právo vlastnit sama sebe," uvedl naopak další z přispěvatelů Drew Johnson.