Baumsteinová vyplula z japonského přístavu Čoši východně od Tokia a jejím cílem je americké San Francisko, kam by se chtěla dostat koncem září. Na světle zeleném, speciálně upraveném člunu plánuje veslovat 12 až 16 hodin denně, pokud počasí dovolí.

Člun vyrobený z ultralehkého karbonového materiálu váží méně než 300 kilogramů, je dlouhý sedm metrů a není vybaven motorem ani plachtou. Je ale opatřen solárními panely a těmi nejmodernějšími komunikačními prostředky.

Baumsteinová nemá s sebou žádné doprovodné plavidlo; zvýšilo by to finanční nároky na cestu a také by to kvůli spálenému palivu bylo v protikladu k jejím aktivitám, které se snaží podnikat v souladu s ochranou životního prostředí.

Podpůrný tým

Veslařka tak bude spoléhat výhradně na podpůrný tým, který bude díky satelitnímu přenosu dostávat každých deset sekund údaje o její poloze. Američanka má s sebou i zařízení na měření slanosti, teploty a hloubky vody či rychlosti větru. Tato měření mají přispět ke studiu změn klimatu.

Nejhorší prý na takové plavbě bývají bezměsíčné noci. „Je to skutečně frustrující, protože vlny do vás narážejí ze všech stran a vy nedokážete předvídat, odkud přijdou. Vesla tak bouchají kolem vás a tlučou vás do těla. Nakonec je člověk úplně promáčený a rozbolavělý," uvedla Baumsteinová, která se na plavbu připravovala tři roky a má také zkušenosti z cesty přes půlku Atlantiku.

Na člunu má Američanka k dispozici pouze malou kajutu, kde si může s pokrčenýma nohama lehnout nebo se posadit.

Baumsteinová na střední škole a na univerzitě závodně veslovala, její kariéru ale ukončila vážná autonehoda. Když se zotavila, staly se její vášní dobrodružné plavby. V roce 2012 společně se třemi kolegy – veslaři zvládla cestu z Kanárských ostrovu na Barbados.

Sólovou plavbu přes Tichý oceán dokázali dokončit v historii jen dva muži – Francouzi Gerard d'Aboville v roce 1991 a Emmanuel Coindre v roce 2005.

Jedinou známou ženou, která se o sólovou plavbu přes Pacifik pokusila, je Britka Sarah Outenová. Po 149 dnech ale byla donucena svůj pokus v roce 2013 na Aleutských ostrovech vzdát.