Vláda prezidenta Donalda Trumpa prý o svém záměru právě informuje členy Kongresu. Americký viceprezident Mike Pence přitom dříve uvedl, že ambasáda by se měla do Jeruzaléma přesunout až příští rok.

Za rozhodnutí přemístit americkou ambasádu právě 14. května, na který připadá 70. výročí založení státu Izrael, již Trumpovi na Twitteru poděkoval izraelský ministr zpravodajských služeb Jisra’el Kac.  

Americké velvyslanectví by zatím mělo tvořit jen několik kanceláří nacházejících se uvnitř budovy, která již patří americké vládě. Ministr zahraničí Rex Tillerson už svým podpisem stvrdil i plán bezpečnostních opatření potřebných pro ochranu objektu, konstatovala agentura AP.

Americký prezident Donald Trump uznal loni v prosinci Jeruzalém za hlavní město Izraele a dal pokyn k zahájení procesu stěhování ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Toto rozhodnutí zhoršilo vzájemné vztahy mezi Spojenými státy a prakticky celým arabským světem. Kritizovala ho i Evropská unie.

Zatímco Izrael považuje město Jeruzalém za své „věčné a celistvé“ hlavní město, Palestinci tvrdí, že Východní Jeruzalém, jenž byl Izraelem okupován v roce 1967, je hlavním městem jejich budoucího státu. Izraelská svrchovanost nad Jeruzalémem nebyla nikdy uznána mezinárodně.