„Strážci parku reagovali na hlášení o nálezu lidských ostatků v oblasti Swim Beach v Boulder City v Nevadě kolem půl páté odpoledne našeho času,“ uvádí tisková zpráva Správy národního parku. S určením příčiny smrti na místě pomáhal soudní lékař z okresu Clark County. „Jedná se již o nejméně třetí tělo nalezené v oblasti nádrže Mead v době, kdy největší vodní přehrada v zemi klesla na nebývalou úroveň,“ píší správci.

Mrtvola v sudu

První tělo, objevené 1. května, nalezli v sudu a pravděpodobně se jednalo o oběť vraždy, která zemřela na následky střelného zranění. „Tato vražda se odehrála někdy v polovině 70. až koncem 80. let, identifikovali jsme to podle oblečení a obuvi, které měla oběť na sobě,“ uvádí v tiskové zprávě lasvegaská městská policie.

Další ostatky se podle informací CNN objevily o necelý týden později, 7. května v oblasti Callville Bay. Ustupující vody také odhalily dříve potopené lodě, včetně vyloďovacího plavidla typu Higgins Crafts z období druhé světové války.

Opancéřované plavidlo

„Odborní pracovníci z plavidla odstranili motor a upravili jej tak, aby se směrem k jeho zádi otevřel prostor mezi dvěma kulometnými stanovišti,“ uvedla Správa národního parku.

Výroba překližkových plavidel Higgins Crafts, která sloužila k vyloďování personálu a vozidel, skončila po roce 1945. Základní konstrukce lodi- mělké plavidlo s čelním nakládáním a rampou pro vozidla a lidi se však vyrábí doteď.

Sucho a změna klimatu

Přibližně 40 milionů lidí na Západě USA je závislých na vodě z řeky Colorado a jejích dvou největších nádrží, Mead a Powell, jejichž hladina v posledních letech alarmujícím tempem klesá v důsledku sucha způsobeného změnou klimatu.

V úterý byla hladina přehrady Mead na úrovni zhruba 320 metrů, což je asi 53 metrů pod úrovní z roku 2000, kdy ji odborníci naposledy označili za plnou. Jedná se o nejnižší zaznamenanou hladinu v nádrži od jejího napuštění ve 30. letech 20. století.

Očekáváme objevy dalších těl, tvrdí policie

Nízká hladina vody v přehradě v dubnu poprvé odhalila jeden z původních ventilů pro odběr vody. Ventil byl v provozu od roku 1971, ale podle vodohospodářského úřadu Southern Nevada Water Authority již nemůže čerpat vodu. Tento úřad je odpovědný za správu vodních zdrojů pro 2,2 milionu obyvatel jižní Nevady, včetně Las Vegas.

„Jezero se za posledních patnáct let dramaticky vysušilo,“ uvedl v květnu poručík Ray Spencer z oddělení vražd lasvegaské městské policie. „Je pravděpodobné, že v nádrži najdeme další těla, kterých se někdo chtěl zbavit, protože hladina vody klesá víc a víc.“