"Na sdílení nahých fotek zapomeňte, jestli to uděláte, budeme to stíhat jako sexuální obtěžování."

Právě tento vzkaz vyslalo tento týden příslušníkům svých sborů velení Námořní pěchoty USA a amerického námořnictva. Vojenské elity tak reagovaly na skandál z letošního března, kdy se provalilo, že američtí mariňáci sdílejí na internetu nahé fotky svých kolegyň, pořízené bez jejich vědomí. Fotografie se objevily ve facebookové skupině Marines United, která měla téměř třicet tisíc aktivních členů, většinou aktivních amerických a britských mariňáků.

Na případ upozornila vojačka Erika Butnerová, jejíž snímky se v této skupině objevily také. Zde si jich všiml její přítel, který jí o nich řekl. Butnerová poté kontaktovala právníky a současně vojenské vyšetřovatele.

Velení nyní na tento skandál zareagovalo změnou předpisů o chování vojáků, které odnynějška přímo zakazují neoprávněné šíření "intimních zobrazení".

"Jde o rozhodnutí v souvislosti s nedávnými zprávami o neprofesionálním a nevhodném chování některých vojáků a dalších lidí na sociálních médiích, kteří zapomněli na podstatu toho, proč slouží," sdělil CNN tajemník námořnictva Sean Stackley. "Naše schopnost uspět jako bojová organizace je přímo vázána na naši schopnost bojovat jako jeden tým - tým, kde jeden druhého ctí a kde se jeden k druhému čestně chová," dodal.

Vrchní velitel námořní pěchoty Robert Neller už minulý měsíc deklaroval, že na sexuální obtěžování v sociálních médiích se budou vztahovat tytéž tresty, jako na všechny ostatní formy sexuálního obtěžování.