"Americká obchodní komora se k tomu staví negativně. Jim se to nelíbí," řekl Babiš o hrozbě uvalení dalších cel. "Bylo by velice nešťastné pro všechny, kdyby se oboustranně zvyšovaly tarify. Doufejme, že k tomu nedojde," uvedl.

Andrej Babiš s manželkou odletěli do Spojených států
Babiš odletěl za Trumpem. Čeká ho debata o terorismu i návštěva CIA

Český premiér chce na Trumpa apelovat, aby ustoupil od myšlenky uvalit cla na automobilovou produkci z EU. Připomněl, že český automobilový průmysl je závislý na exportu, a to včetně subdodávek pro zahraniční automobilky, které vyvážejí vozy na americký trh. "I ten nepřímý dopad na náš průmysl je velký," řekl Babiš.

Ministerský předseda vyjádřil lítost nad tím, že se nepodařilo dokončit dohodu Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP), která měla vytvořit mezi EU a USA zónu volného obchodu a kterou zastavila Trumpova administrativa.

Premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman
Babiš probral se Zemanem plánovanou návštěvu Bílého domu. Co zaznělo?

"Budu mít příležitost mluvit s panem americkým prezidentem a budu se mu snažit vysvětlit, abychom skutečně našli nějakou pragmatickou dohodu, která bude výhodná pro Evropu, i pro Spojené státy," poznamenal Babiš.

Babiš představil českou strategii

Premiér v Americké obchodní komoře také představil českou Národní inovační strategii, která má zahrnovat inovace, projekty v oblasti umělé inteligence nebo propojení průmyslu s vysokými školami. "Byly tam přítomné velké nadnárodní firmy, které u nás vytvořily desítky tisíc pracovních míst. Myslím, že to bylo přijato velice pozitivně. Celkem nás pochválili za ten přístup," řekl Babiš.

Andrej Babiš se saúdským králem Salmánem
Babiš na summitu v Egyptě: Česko má návrh jak zastavit pašování migrantů

Český premiér dnes ve Washingtonu také jednal o možnostech spolupráce při financování výzkumu mezi Grantovou agenturou ČR a americkou Národní nadací pro vědu. Navštívil i Marylandskou univerzitu, kde se seznámil s projekty v oblasti umělé inteligence.

Později odpoledne zavítal i do centrály americké Ústřední zpravodajské služby (CIA), kde se setkal s její ředitelkou Ginou Haspelovou. 

Návštěva CIA

Podle diplomatů je Babiš pravděpodobně prvním vysokým představitelem České republiky, který byl do centrály CIA pozván a jednal s jejím vedením. List The New York Times dnes napsal, že k pozvání předsedy vlády do Washingtonu a do Bílého domu mohlo přispět i české stanovisko k čínským společnostem Huawei a ZTE, které jako bezpečnostní riziko označily jak americké, tak české úřady.

Předsedu české vlády měl do sídla CIA ve virginském Langley podle Lidových novin doprovodit ředitel české Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka.

Premiér Andrej Babiš na summitu v Egyptě
Babiš v Egyptě: Prostoru pro ekonomickou spolupráci s Irákem je hodně