Bomb o celkové hmotnosti 1,8 tuny se stroje v mořském parku zbavily po nepovedeném vojenském cvičení. Počínání amerických pilotů rozzlobilo ochránce přírody.

Dvojice bitevníků AV-8B Harrier, vybavených vždy cvičnou pumou a laserově naváděnou bombou bez nálože, odstartovala v úterý z americké letadlové lodi USS Bonhomme Richard. Cílem letu byla střelnice na ostrově Townshend Island u pobřeží australského svazového státu Queensland. Misi ale armáda přerušila, protože nebyla schopna zajistit její bezpečnost.

Armáda v prohlášení uvedla, že piloti čtveřici bomb odhodili do vod vzdálených více než 50 metrů od korálů, aby minimalizovali možné poškození útesu. Zároveň ujistila, že žádná z pum neexplodovala a že shoz se uskutečnil v nouzovém režimu, neboť letounům docházelo palivo a s nákladem nebylo možné přistát.

Incident se odehrál v rámci společného australsko-amerického cvičení Talisman Saber, které se koná každé dva roky. Do manévrů, které trvají zhruba tři týdny, je zapojeno 28 tisíc vojáků.

Velký bariérový útes je největší světovou soustavou korálů, která se táhne v délce takřka 3000 kilometrů podél severovýchodního australského pobřeží. Útes představuje jednu z biologicky nejbohatších oblastí světa, která je domovem bohatého podmořského života.