Tak jako si Američané občas pletou Česko s Čečenskem, Slovensko se Slovinskem, tak se najde jen asi hrstka Čechů, kteří by na první dobrou dokázali na slepé mapě označit Michigan a ještě méně jeho hlavní město Lansing. Na druhé straně nejvýznamnější město Michiganu, Detroit, sídlo hned tří amerických automobilek, zná každý.

Voliči tohoto desetimilionového státu na březích Velkých jezer měli včera v rukou osud Spojených států na další čtyři roky. Právě tady totiž probíhal těsný a zřejmě rozhodující souboj o zisk klíčových šestnácti volitelů. Volitelů, kteří mohli ve vyrovnaném souboji demokrata Joea Bidena a republikána Donalda Trumpa rozhodnout o tom, kdo z nich bude v příštích letech hlavou USA.

Tak velké drama přitom jen málokdo čekal, protože průzkumy vytvářely dojem, že Biden jasně zvítězí. Na celkový počet hlasů se to skutečně stalo, ale v americkém volebním systému rozhoduje vítězství v jednotlivých státech a pak celkový počet hlasů volitelů, který musí u vítěze překročit 270.

Oproti očekáváním nezískal Biden s výjimkou Arizony žádný z důležitých států, v nichž před čtyřmi roky zvítězil Trump. Biden prohrál jak na Floridě, tak v Texasu, byť ne o moc, ale v systému „vítěz bere vše“ to přesto výrazně posunulo Trumpa k obhajobě mandátu.

Natolik, že po půlnoci amerického času, tedy v osm hodin ránu času středoevropského, se Trump prohlásil za vítěze. „Podle mě jsme vyhráli,“ uvedl a dodal, že opačný konečný výsledek bude podvod. A že ho zažaluje u Nejvyššího soudu. Trump požadoval i zastavení sčítání hlasů.

Během americké volební noci se však ručička, která s poměrně velkou pravděpodobností dávala šanci na vítězství Trumpovi, začala postupně obracet ve prospěch Joea Bidena. Ten také svoji porážku neuznal a svým voličům vzkázal, že naděje na vítězství dále trvá. Demokraté z Bidenova štábu pak označili Trumpovu minimálně předčasnou proklamaci vítězství za „nehoráznost“.

„Přesně, čeho se Amerika obávala: prezident předčasně žádá stop zcela legálního procesu sčítání hlasů a tvrdí, že vyhrál ve státech, kde ještě není rozhodnuto,“ komentoval to amerikanista Tomáš Klvaňa.

Podle některých pozorovatelů pak Trumpovo sebevědomé vystoupení může mít v případě jeho prohry za následek násilnosti v ulicích amerických měst.

Půl na půl

Spojené státy každopádně zůstávají i po čtyřech letech vlády Donalda Trumpa rozděleny. Výsledky voleb ukazují, že to není rozhodně tak, že by Trumpa a jeho styl politiky odmítala výrazná většina Američanů. Pokud se Joeu Bidenovi podaří trochu zázrakem nakonec vyhrát, bude muset s touto částí USA ve své politice počítat.