„Budeme tam mít vojáky, dokud si nebudeme myslet, že už nejsou potřeba. Hlavním důvodem, poté co byl IS (Islámský stát) vojensky poražen, jsou snahy o stabilizaci regionu. Potřebujeme tam proto být stále, což je jeden z důvodu pro udržování naší přítomnosti,“ řekl plukovník Sean Ryan na tiskové konferenci v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátů.

V zemi je stále přibližně 5200 amerických voják, ale jejich počet by mohl klesnout. Ministři obrany NATO se v noci dohodli na tom, že pomohou s výcvikem irácké armády. Reagovali tak na výzvu Spojených států, aby pomohli stabilizovat zemi po třech letech války proti Islámskému státu.

„Je možné, že dojde ke zmenšení naší přítomnosti, ale to záleží pouze na tom, kdy NATO přijde a také pomůže  s tréninkem místní armády,“ dodal Ryan.

Irák oficiálně oznámil vítězství nad islamisty loni v prosinci, pět měsíců poté, co irácká armáda dobyla jejich pevnost Mosul.

Spojené státy mají také přibližně dva tisíce vojáků v Sýrii, kde pomáhají Kurdy vedeným Syrským demokratickým silám (SDF) čistit kapsy pod kontrolou Islámského státu podél hranice s Irákem.