Střílet průměrně čtvrt tuny vážící šelmy by lovci mohli například v oblastech národních parků Yellowstone a Glacier, kde v současnosti žije odhadem 1.600 těchto medvědů s došeda zabarvenou srstí.

Nepůjde však pravděpodobně o masový lov, jako se stalo v případě uvolnění ochrany vlků. Některé státy chtěly regulovat jejich přemnožení, takže například jen v Idahu a Montaně odstřelili lovci za poslední dva měsíce okolo dvou stovek vlků. Grizzly povolené k odstřelu půjde naproti tomu "zřejmě spočítat na prstech jedné ruky", řekl podle AP Chris Servheen z Americké agentury pro ochrau ryb a divoké přírody, který má na starosti ochranu těchto medvědů.

Federální úřady chtějí také přenést pravomoci na jednotlivé státy. A protože počet útoků na člověka či dobytek přibývá, úřady v Idahu, Montaně a Wyomingu vyhlásily, že jim nové kompetence umožní regulovat rozrůstající se populace medvědů grizzly.

Za poslední dva roky zemřeli v Yellowstonském parku při střetech s těmito zvířaty čtyři lidé. Strážci parku mají přitom už nyní možnost nebezpečné šelmy zabíjet a letos jich odstřelili nejméně 51.

Někteří ochránci přírody před povolením lovu varují a tvrdí, že počet grizzlyů na území některých států stále není dostatečný. Přísná pravidla pro jejich ochranu byla před více než třiceti lety přijata proto, že jim na řadě míst hrozilo vyhynutí.

Jediným americkým státem, kde se v současnosti mohou lovit, je Aljaška.