„Cítíme v kostech, že demokracie je v ohrožení, a víme, že nastala chvíle, abyste bránili demokracii.“ řekl Biden publiku, které si jej přišlo poslechnout na historicky černošskou univerzitu v Bowie ve státu Maryland, obklopujícím hlavni město Washington. „Moc v Americe je tam, kde byla vždy: ve vašich rukou, v rukou lidu,“ dodal devětasedmdesátiletý šéf státu podle agentury AFP.

Výběr místa byl podle ní důležitý hlavně z hlediska podpory afroamerické komunity, kterou se Biden snaží v posledních dnech zmobilizovat. Při této příležitosti také vykresloval republikány jako stranu, která chce voliče zbavit sociálních výdobytků, včetně práva na potrat.

Trosky domů v Powderly v americkém státě Texas 5. listopadu 2022 na snímku The Paris News.
Jihem USA se přehnala tornáda. Jeden člověk zemřel, zraněných jsou desítky

Bidenovy komentáře odrážejí hlubokou politickou propast ve Spojených státech před volbami 8. listopadu, ve kterých by republikáni mohli získat kontrolu nad jednou nebo oběma komorami Kongresu, upozornila agentura Reuters. Volební prognostici předpověděli, že republikáni pravděpodobně získají většinu ve Sněmovně reprezentantů a také by mohli získat kontrolu nad Senátem.

Že ve volbách jde o záchranu země, argumentují i republikánští politici.

Republikáni obviňují Bidenovu vládu z rostoucích cen a kriminality, což jsou dvě hlavní starosti voličů. Desítky kandidátů však také zopakovaly nepodložená tvrzení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o podvodu při jeho volební porážce v roce 2020. Někteří z těchto kandidátů by mohli uspět jako guvernéři nebo volební administrátoři a hrát ústřední roli v prezidentském klání v roce 2024, dodal Reuters.

Blokování zákonů i pomoci Ukrajině

Lidé ve Spojených státech si dnes zvolí nové složení 435členné Sněmovny reprezentantů a obsazení 35 ze 100 křesel v Senátu. V případě úspěchu republikánů volby Bidenovi značně zkomplikují zbývající dva roky vlády. Podle předvolebních průzkumů mohou demokraté přijít o kontrolu nad oběma komorami Kongresu.

Vedle výběru nových členů Kongresu čeká Američany také vybírání guvernérů 36 států a tří teritorií či nových zástupců ve státních zákonodárných sborech.

Největší pozornost se ale upírá právě na Kongres, nad kterým teď mají kontrolu demokraté. Očekává se těsný souboj o Sněmovnu reprezentantů i o Senát. Pokud alespoň jednu z komor ovládnou republikáni, budou moci blokovat zákony, které ke schválení předkládají demokraté. Průběžné volby jsou také označovány za referendum o prezidentovi. Volební neúspěch demokratů by mohl oslabit Bidena a obnovit výzvy, aby demokratickou kandidaturu do Bílého domu v roce 2024 přenechal někomu jinému.

Ovládnutí Kongresu republikány by také mohlo přispět k tomu, že bývalý republikánský prezident Donald Trump bude za dva roky znovu kandidovat do Bílého domu. Otázkou je i případná další vojenská pomoc Ukrajině. Někteří republikáni již naznačili, že by se v případě jejich volebního úspěchu mohla zkomplikovat.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na jednání Seberoatlantické aliance.
Šéf NATO bude jednat s Erdoganem o přijetí Švédska a Finska do aliance

V závěrečné fázi volební kampaně se nejvíce projevovala vysoká inflace a obavy Američanů o stav ekonomiky, přestože letošní rok s sebou přinesl řadu zásadních témat, jako je válka na Ukrajině, ochrana klimatu, střelecké útoky nebo zrušení celostátního práva na potrat americkým nejvyšším soudem.

Volby se navíc konají v době, kdy jsou USA nejvíce politicky rozdělené za poslední desítky let. Zvláštní výbor Sněmovny reprezentantů stále vyšetřuje násilné vniknutí Trumpových stoupenců do sídla Kongresu 6. ledna 2021. Obavy z politického násilí prohloubil také říjnový útok na manžela demokratické šéfky Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové.

Oficiální volební výsledky ze všech klání nebudou známy během volební noci, připomněla americká média. Mnoho lidí totiž hlasuje na dálku nebo v předstihu. Volby ve Spojených státech jsou navíc značně decentralizované