Online reportáž

Agentura AP i televize NBC a CNN předpověděly, že bývalý viceprezident ovládl hlasování i v klíčovém státě Pensylvánie a má tak zajištěnou většinu ve sboru volitelů.

Průzkumy veřejného mínění favorizovaly Bidena, ale před třemi lety na tom byl republikán Trump ještě mnohem hůře. Nakonec však protikandidátku Hillary Clintonovou porazil. Po vyhlášení výsledků tehdy vypukly velké nepokoje a na pobřeží demonstrovaly tisíce lidí proti Trumpovi.

Rozhodovalo se především ve státech, které nejsou stabilně demokratické nebo republikánské, takzvaných swing states. Velký boj se očekával na Floridě nebo v severní Karolíně či v Ohiu. Ale také v Pensylvánii, kterou minule získal pro sebe Donald Trump.

Volební den, jaký tu ještě nebyl. Tak popsala agentura Reuters vyvrcholení amerických voleb, které dospěly do finále za stupňujícího se šíření koronaviru a známek silného napětí ve společnosti. Lidé přicházeli k hlasovacím místnostem se zakrytými obličeji, deskami z překližky jsou zase zakrytá průčelí mnohých obchodů a dalších podniků. Kvůli možnosti povolebních nepokojů jsou na některých místech v pohotovosti národní gardy.

Dan Mair je Američan žijící v Praze.
„Pražští“ Američané volí Bidena. Proč jim vadí prezident Trump?

Roušky a další ochranné pomůcky nejsou během volebního dne jedinou viditelnou připomínkou dramatických událostí, které letos USA zažívají. Po letní vlně bouřlivých protestů za reformu policie jsou v mnohých městech přijímána mimořádná opatření v očekávání nových nepokojů.

„Někteří voliči ve velkých amerických městech viděli zabedněné podniky, přípravu na politicky motivované výtržnosti. Pro volební den ve Spojených státech je to mimořádný výjev, neboť hlasování je zde obvykle poklidné," uvádí Reuters.