Arabsko-kurdské jednotky s podporou USA zaútočily na baštu Islámského státu. Pokud bude ofenzíva úspěšná a pokud v blízké době padne i zbytek Mosulu, kde se ještě islamisté drží, přijde IS o důležité území v tomto regionu.

Ilustrační foto
Islámský stát se chystá na klíčovou bitvu o Rakká, okolí města je zaminované

Podpora Spojených států nespočívá v přímé vojenské pozemní akci, ale ve zmiňované materiální podpoře milicím YPG. Poskytnutí zbraní kurdským jednotkám se setkalo v Turecku s odporem, protože Turecko považuje milice YPG za teroristickou organizaci. Američané ale společně s dalšími státy tohoto regionu podporují pozemní boje leteckou ofenzívou.

Zdroj: Youtube

Boj o město Rakká se odehrává už bez účasti vládních syrských jednotek a také bez účasti ruského letectva a jeho vojáků, kteří se stáhli ze Sýrie na začátku letošního roku.

Bitva o Rakku začala v listopadu 2016. Útočící jednotky nyní obklopují městu ze tří stran – ze severu, západu a východu. Podle informací kurdských jednotek se bude dobývání Rakky podobat bojům o Mosul, může tedy trvat týdny až měsíce. Jak oznámila syrská státní agentura SANA, první raketový útok na město zabil dvanáct lidí. Měly mezi nimi být děti i ženy. SOHR, syrská organizace pro lidská práva, tvrdí, že mrtvých civilistů je 21.