Moskva současně pozastavila platnost ujednání se Spojenými státy, které mělo zabránit incidentům mezi ruskými letouny a silami koalice vedené USA při operacích v této blízkovýchodní zemi.

Čeští politici vesměs s akcí USA vyjadřovali souhlas. "ČR chápe vojenský zásah USA jako snahu předejít dalším chemickým útokům v Sýrii proti civilnímu obyvatelstvu," uvedlo v prohlášení ministerstvo zahraničí. Podobně se vyjádřil také premiér Bohuslav Sobotka. Podle ministra obrany Martina Stropnického nelze reakci USA považovat za přemrštěnou. Prezident Miloš Zeman se zatím nevyjádřil.

Spojené státy zaútočily na Sýrii
USA zaútočily na Sýrii. Země hlásí civilní oběti
Vladimir Putin
Kreml: Americký útok na Sýrii pomohl teroristům. Putin Trumpovi nezavolá

Americká akce je podle Putina agresí vůči svrchovanému státu
Ruský prezident Vladimir Putin podle svého mluvčího označil americký zásah za "agresi proti svrchovanému státu a za porušení mezinárodního práva pod smyšlenou záminkou", což poškodí rusko-americké vztahy i společný boj proti terorismu."Syrská armáda nedisponuje zásobami chemických zbraní," zdůraznil mluvčí Dmitrij Peskov a připomněl, že zničení všech syrských chemických zbraní potvrdila Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). "Naprosté ignorování faktů o použití chemických zbraní teroristy podle Putinova názoru jen podstatně zhoršuje situaci," dodal.

Podporu americkému úderu na leteckou základnu syrského režimu vyjádřila i britská vláda. Podle ní je akce "adekvátní odpovědí na barbarský chemický útok". Smyslem amerického zásahu je odstrašit syrskou vládu od dalších podobných útoků, uvedl mluvčí Downing Street.

Podpora ze strany Izraele

Plnou podporu Donaldu Trumpovi dnes vyjádřil i izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Silné poselství tohoto rozhodnutí by podle Netanjahua měly pochopit i Írán a Severní Korea.

"Izrael zcela podporuje rozhodnutí prezidenta Trumpa a doufá, že tomuto poselství o odhodlanosti tváří v tvář odporným činům režimu (syrského prezidenta) Bašára Asada porozumí nejen v Damašku, ale i v Teheránu, Pchjongjangu a jinde," stojí v prohlášení premiéra.

Trump podle Netanjahua vyslal "slovy i činy" silné a jasné poselství, že užití a šíření chemických zbraní "nebude tolerováno". Podle izraelské stanice Channel 2 TV byl Izrael a další američtí spojenci o chystaném útoku USA na vojenskou základnu syrského režimu v provincii Homs informováni. Washington už dříve uvedl, že informoval také Rusko, nijak s ním ale útok nekoordinoval.

Izrael v syrském konfliktu oficiálně nepodporuje žádnou z bojujících stran. Režim syrského prezidenta Bašára Asada podporují radikálové z hnutí Hizballáh, které židovský stát považuje za úhlavního nepřítele. Stejně nebezpeční jsou ale pro Izrael i bojovníci napojení na teroristickou síť Al-Káida, kteří bojují v řadách rebelů.

Americký prezident Donald Trump.
Trump obvinil v reakci na chemický útok Asada: Co se stalo, je ostudou

Zásah přivítal i turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş. Doufá, že operace přispěje k docílení míru. S odvoláním na tureckou televizi o tom informovala agentura Reuters. Turecký vicepremiér také řekl, že mezinárodní společenství by mělo syrskou vládu potrestat. Zároveň uvedl, že věří ve zrychlení mírového procesu.

A co polská vláda? Ta podpořila americký úder v Sýrii v reakci na chemický útok ve městě Chán Šajchún, sdělil dnes vládní mluvčí. "Spojené státy jsou zajisté garantem světového míru a pořádku. A jsou situace, kdy je třeba reagovat, situace, kdy je třeba něco podniknout," řekl mluvčí v polské státní televizi TVP Info. Dodal, že svět byl svědkem zločinů syrského režimu už v minulých letech, ale "nikdo na ně neodpověděl".

Zranění po útoku v Sýrii
Byl při útoku v Sýrii použit sarin? I Turecko se přiklání k tomuto podezření

Předseda Evropské rady Donald Tusk míní, že americký úder v Sýrii ukazuje potřebnou rozhodnost proti barbarským chemickým útokům. Doplnil, že EU bude s USA spolupracovat na ukončení brutality v Sýrii. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker uvedl, že USA informovaly unii, že jejich údery v Sýrii jsou omezené a jejich cílem je zabránit dalšímu užívání chemických zbraní.

"(Americký) zásah byl omezený na jednu základnu, byl zcela přiměřený," uvedl britský ministr obrany Michael Fallon. Dodal, že jeho cílem bylo odradit syrský režim od dalších útoků chemickými zbraněmi. "Takže my (úder USA) nevnímáme jako začátek další vojenské kampaně," zdůraznil s tím, že šlo o jednostrannou operaci USA. Spojené státy podle něj Británii nepožádaly, aby se na útoku podílely.

Šéf francouzské diplomacie Jean-Marc Ayrault označil americký úder za varování zločinnému režimu. Francouzský prezident François Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová krátce poté ve společném prohlášení uvedli, že Paříž i Berlín budou nadále prostřednictvím OSN usilovat o mírové řešení syrské krize. "Za současný vývoj situace nese odpovědnost (syrský prezident Bašár) Asad," uvádí komuniké. Podobně se vyjádřil také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Režim prezidenta Asada nese plnou odpovědnost za poslední vývoj v Sýrii, uvedl.

Írán akci označil za nebezpečnou

Podporu USA vyjádřily také Turecko, Rakousko, Itálie, Polsko, Japonsko, Indonésie a Saúdská Arábie. Peking vyzval strany konfliktu, aby se vyvarovaly dalšího zhoršování situace. Írán, který je hlavním regionálním spojencem syrského režimu, označil akci USA za "nebezpečnou a destruktivní".

Nejostřeji proti zásahu, při němž podle syrských úřadů zahynulo sedm lidí, protestoval hlavní Asadův spojenec Rusko. Podle Moskvy byl úder nepromyšlený a prohloubí stávají problémy. Moskva také vyzvala k mimořádnému zasedání Rady bezpečnosti OSN. O svolání rady už dříve požádala Bolívie, která je nyní nestálým členem RB OSN.

Pentagon uvedl, že Rusko bylo dvě hodiny před americkým útokem varováno. Podle britského ministra obrany Fallona byl zásah pečlivě naplánován tak, aby nezasáhl ruský personál působící na základně. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov potvrdil, že při útoku nejspíš nebyl zabit žádný Rus. Americkou akci označil za "agresi".

Miloš Zeman na Pražském hradě ohlásil svou kandidaturu na prezidenta.
Zemanovi mají pomoci do Bílého domu lobbisté blízcí Trumpovi

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes také prohlásil, že syrská armáda nedisponuje zásobami chemických zbraní, což podle něj potvrdila i Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Telefonický rozhovor prezidentů Vladimira Putina a Donalda Trumpa kvůli americkému úderu v Sýrii se zatím neplánuje, uvedl Peskov.

Také podle Íránu je zásah Spojených států porušením mezinárodního práva. "Irán odsuzuje použití chemických zbraní. Zároveň ale soudí, že je nebezpečné, destruktivní a také porušením mezinárodního práva využít (chemické zbraně) jako záminku pro jednostrannou akci," řekl mluvčí ministerstva zahraničí.

Ruské spojenectví zpochybněno

Předseda zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov podle agentury Interfax řekl, že ruské spojenectví se Spojenými státy v Sýrii je po americké akci zpochybněno. Americký úder měl podle něj potvrdit "předchozí verdikt o vině (syrského prezidenta) Bašára Asada za chemický útok".

Zdroj z francouzské diplomacie pak řekl agentuře Reuters, že Američané před úderem na základnu na něj Paříž upozornili předem. Spojené státy podle tohoto zdroje od Francie "nic zvláštního nežádaly". Americký ministr zahraničí Rex Tillerson údajně řekl svému francouzskému protějšku Jeanu-Marcu Ayraultovi, že Washington chce své akce se svými spojenci "koordinovat".

Syrská vláda opakovaně popřela, že v úterý v Chán Šajchúna použila chemické zbraně.

Robert Fico
Na Slovensku končí éra divokého mečiarismu, lidé si kladou otázky

Spojené státy dnes brzy ráno zaútočily na leteckou základnu syrské armády nedaleko Homsu, z níž v úterý startovala letadla, která podle Washingtonu zaútočila chemickými zbraněmi na Chán Šajchún. Po otravě zatím neznámým plynem zemřelo přes osm desítek lidí. Západ incident připisuje syrskému režimu, ten to opakovaně odmítl. Také Rusko považuje obvinění Damašku z použití chemických zbraní za dosud neprokázaná.