„Výměnou za uzavření jaderného střediska v Jongbjonu Kim požadoval zrušení všech sankcí s výjimkou těch, které jsou namířeny přímo proti severokorejským zbrojním programům,“ uvedl pod podmínkou zachování anonymity vysoký představitel americké diplomacie, na kterého se odvolává agentura AP.

Severní Korea podle zmíněného činitele na summitu chtěla, aby Washington podpořil v Radě bezpečnosti OSN zrušení sankcí, které byly na Severní Koreu uvaleny od března 2016. Požadavek tedy nezahrnoval rezoluce, které RB OSN postupně vydávala v reakci na vývoj severokorejských zbrojních a raketových programů od roku 2006, kdy KLDR uskutečnila svou první jadernou zkoušku

„Severokorejci v podstatě prosazovali odvolání sankcí, které postihují civilní ekonomiku a přímo se dotýkají životů běžných občanů,“ konstatoval diplomat. To se podle AP shoduje s výroky severokorejského ministra zahraničí Ri Jong-hoa na čtvrteční tiskové konferenci.

Pro Trumpa to bylo příliš

Podle citovaného anonymního zdroje z amerického ministerstva zahraničí ale byl pro Trumpa a jeho vyjednávače tento požadavek Pchjongjangu příliš velký. Argumentovali tím, že sankce přijaté vůči KLDR po roce 2016 znamenají pro Severokorejce „mnoho miliard dolarů“, které by mohly být použity k financování pokračujících jaderných a raketových programů.

„Problém je, že Severokorejci v tuto chvíli nejsou ochotni zcela zmrazit své programy vývoje zbraní hromadného ničení. Uvolnit sankce představující pro ně miliardy dolarů by v podstatě znamenalo podporovat pokračující vývoj zbraní hromadného ničení v KLDR,“ podotkl americký činitel.

Požadavek, který zahrnoval zrušení sankcí na obchodování s kovy a dalšími surovinami, luxusním zbožím, mořskými plody, jakož i sankcí na vývoz uhlí či dovoz ropy a ropných produktů, nemohl být pro americkou stranu žádným překvapením. Severní Korea ho totiž předkládala po celou dobu rozhovorů na nižší úrovni, jež summitu předcházely, uvedla AP.

Podle amerických činitelů citovaných agenturou Reuters se obě strany na summitu neshodly ani v otázce uzavření hlavního severokorejského jaderného zařízení v Jongbjonu. Šéf americké diplomacie Mike Pompeo na dnešní krátké tiskové konferenci při mezipřistání ve filipínské metropoli Manile řekl, že Severokorejci na summitu v Hanoji nebyli ochotni dostatečně jasně definovat, které části rozsáhlého jaderného střediska v Jongbjonu rozeberou či odstaví.

„Poměrně obšírně popsali, co vše jsou připraveni v Jongbjonu udělat, úplně jasní ale nebyli,“ prohlásil Pompeo. Za tento ústupek podle něj Severní Korea „v podstatě žádala uvolnění všech sankcí“.

Prezident Trump po summitu tvrdil, že KLDR žádala zrušení sankcí „v celém rozsahu“. Severokorejský ministr zahraničí o několik hodin později naopak uvedl, že KLDR žádala pouze „částečné zrušení sankcí, které se týkají civilní ekonomiky a prostředků obživy severokorejského obyvatelstva a nesouvisejí s vojenskými sankcemi“.