Sessionsův odchod americká veřejnost očekávala. Ministr spravedlnosti totiž čelil ze strany prezidenta již déle než rok ostré kritice. Podle agentury Reuters nikdy v moderních dějinách šéf Bílého domu tak často a tvrdě nenapadal na veřejnosti člena svého kabinetu.

Americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin na summitu v Helsinkách.
Trump zavelel: Zastavte pátrání po ruském vlivu v prezidentských volbách

Prezident Sessionsovi vyčítal zejména jeho pasivitu při vyšetřování údajného vlivu Ruska na americké prezidentské volby v roce 2016. Sessions, bývalý senátor za Arizonu, byl přitom jedním z prvních členů Kongresu, kteří v roce 2015 podpořili Trumpovu kandidaturu na prezidenta.

Trump oznámil Sessionsův odchod twitteru, kde mu také poděkoval mu za jeho službu. Sessions podle agentury Reuters ve svém rezignačním dopise napsal, že odstupuje na žádost prezidenta. Ve funkci ho dočasně nahradí personální šéf ministerstva Matthew Whitaker.

Obavy o pokračování vyšetřování

Opoziční demokraté se nyní obávají, že po Sessionsově odchodu z funkce skončí i vyšetřování ruského vlivu na volby, které loni v květnu zahájil zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller. Trump ho přitom opakovaně označuje za hon na čarodějnice.

Americký prezident Donald Trump
Kdo sabotuje Trumpovy příkazy? Na hledání úředníka se uzavírají vysoké sázky

Vyšetřování v současnosti řídí Sessionsův náměstek Rod Rosenstein. Toho sice sám Trump odvolat nemůže, ale mohl by to udělat nový ministr spravedlnosti, kterého chce americký prezident v blízké budoucnosti jmenovat.

Podle šéfa demokratické menšiny v Senátu Chucka Schumera je načasování Sessionsova odchodu těsně po volbách podezřelé. Trumpa zároveň varoval, že pokud nějakým způsobem ohrozí Muellerovo vyšetřování nebo to udělá nový ministr, povede to k „ústavní krizi“.

Donald Trump na jednání o daňové reformě
Podpořili Rusové v prezidentských volbách Trumpa? Senát USA prý má další důkazy