"Tři další civilisté utrpěli zranění, když mezinárodní síly provedly letecký útok po pozemních střetech s Tálibánem," sdělila Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA), kterou cituje agentura Reuters. "Na základě předběžných informací jsou většina mrtvých ženy a děti. UNAMA prověřuje zprávy o úmrtí deseti dětí a osmi žen," dodala mise OSN.

UNAMA v této souvislosti upozornila na prudký nárůst počtu civilních obětí leteckých útoků v Afghánistánu a vyzvala všechny strany zapojené do afghánského konfliktu, aby dodržovaly své povinnosti týkající se ochrany civilistů. Podle údajů OSN si letecké útoky na afghánském území za prvních devět měsíců letošního roku vyžádaly 649 mrtvých mezi civilisty.

Bombový útok v Afghánistánu
V Afghánistánu vybuchla bomba. Zemřeli tři američtí vojáci

Útok vrtulníku z úterního večera zasáhl objekt v okrese Garmsír. O tomto útoku s civilními oběťmi už ve středu informovali místní představitelé, kteří ho původně připisovali afghánské armádě.

Civilisté jako živé štíty

Severoatlantická aliance oznámila, že incident vyšetřuje. Podle NATO bojovníci Tálibánu v okrese Garmsír "zahájili palbu na spojenecké pozemní jednotky a poté se stáhli do komplexu", ze kterého ve střelbě pokračovali. Pozemní síly "v sebeobraně požádaly o provedení leteckého útoku".

Nástup vojáků v Afghánistánu před vojenským speciálem.
České a americké vojáky vyšetřují. Kvůli smrti zbitého Afghánce

"Pozemní síly netušily, že v objektu jsou civilisté… Tálibán využívá civilisty jako živé štíty," píše ve svém prohlášení NATO.

Verzi NATO potvrdil také obyvatel domu, který se nachází zhruba sto metrů od vybombardovaného objektu. "Bojovníci Tálibánu zaujali pozice uvnitř domu. O hodinu později nálet zabil civilisty, kteří se v domě nacházeli, jakož i devět povstalců," prohlásil hadži Muhammad.

Útok Talibanu na policejní velitelství. Ilustrační snímek
Talibán přepadl na západě Afghanistánu policejní konvoj. Zemřelo 20 lidí