Agentury to označují za vítězství prezidenta Baracka Obamy, který krátce po nástupu do funkce nařídil zavřít kontroverzní věznici na začátku příštího roku. Návrh již minulý týden schválil Senát, nyní zbývá předložit ho k podpisu Obamovi.

V dokumentu, který schválili senátoři 79 hlasy proti 19, se uvádí, že vězni mohou být převezeni do Spojených států (…) jedině, když tam budou souzeni, a poté, co Kongres obdrží podrobný plán rizik, která jsou s tím spojena.

Nesmí být propuštěni na svobodu

Převezení vězně bude možné až 45 dní poté, co Kongres tento plán obdrží. Text také upřesňuje, že žádný vězeň nesmí být puštěn na svobodu na území Spojených států, ani na zámořských územích pod jejich správou.

Na Guantánamu je zadržováno zhruba 220 vězňů. Někteří stále čekají na soud, jiní byli zbaveni obvinění a nyní čekají na návrat do svých domovů nebo na přesídlení do zemí, které vyjádří ochotu je přijmout.

Americká administrativa řeší, kam vězně z Guantánama umístit od té doby, co na začátku roku Obama o uzavření věznice rozhodl. Termín uzavření stanovil prezident na 22. ledna příštího roku. Podle ministra spravedlnosti Erika Holdera bude ale dodržení této lhůty velmi obtížné.

Věznice na základně v Guantánamu funguje od ledna 2002. Spojené státy v ní zadržují osoby, které podezřívají z terorismu.