Úmrtí černocha v El Cajonu, který leží asi 20 kilometrů od San Diega, přichází necelé dva týdny poté, co policisté střelnými zbraněmi usmrtili černošské muže v Charlotte v Severní Karolíně a v Tulse ve státě Oklahoma. Incidenty vyvolaly protesty, kvůli nimž úřady v Charlotte vyhlásily výjimečný stav.

V El Cajonu byla policie v úterý přivolána k muži, který se zmateně pohyboval po silnici mezi jedoucími automobily. Policisté muže opakovaně vyzvali, aby vytáhl ruku z kapsy, ale on odmítl uposlechnout. Když ruku nakonec vyndal, držel v ní blíže neupřesněný předmět, kterým na policisty mířil, uvedlo tamní policejní oddělení.

Policisté v tu chvíli zahájili na muže palbu. Čím na příslušníky policie černoch mířil, není jasné. Místní policista Jeff Davis sdělil, že na místě činu žádná zbraň nebyla nalezena.

Shromáždění lidí

V úterý večer se na místě a před policejní stanicí v El Cajonu podle tamních médií shromáždily davy lidí, kteří požadovali o střelbě více informací.

Na sociálních sítích se objevila videonahrávka, která údajně zachycuje scénu krátce po střelbě. Je na ní žena, která o sobě říká, že je sestra zastřeleného muže a že policii přivolala ona sama. „Zabili jste mého bratra. Přivolala jsem vás na pomoc… a vy jste ho zabili," vzlyká na nahrávce nějaký ženský hlas.

Jedna ze svědkyň předala policistům na místě telefon s údajnou videonahrávkou incidentu. Policie zveřejnila záběr z nahrávky, na němž je vidět dva policisty se zbraněmi zacílenými na muže, jenž na ně míří nějakým předmětem. Minimálně jeden z policistů na fotografii je běloch, uvedla agentura Reuters.