Trump označil El Paso za jedno z nejbezpečnějších amerických měst. „Díky silné pohraniční zdi,“ řekl. Poznamenal také, že mexické město Ciudad Juárez, které s El Pasem bezprostředně sousedí, má mnohem více vražd. „Zdi fungují,“ dodal.

Z výstavby zdi udělal Trump ústřední téma své prezidentské kampaně v roce 2016. Kdysi všudypřítomné transparenty Build the wall (Postavit zeď) nyní nahrazuje heslo Finish the wall (Dokončit zeď). Ke změně vyzval sám Trump, podle kterého se již velké části zdí staví. „My zeď stavíme,“ řekl prezident. „Skandovat by se nyní mělo ‚dokončete zeď‘, protože se velká část zdi buduje,“ prohlásil.

Konkurenční mítink

Souběžně s Trumpem uspořádal v El Pasu mítink také bývalý demokratický kongresman Beto O'Rourke, který z tohoto města pochází. O'Rourke, která podle médií zvažuje prezidentskou kandidaturu, se domnívá, že pohraniční zeď u El Pasa bezpečnost ve městě naopak snižuje.

Trump se během projevu zmínil o tom, že O'Rourkeho shromáždění mělo tomu prezidentskému konkurovat. „My tady máme, řekněme, 35 tisíc lidí a on 200 až 300 lidí, to není dobré,“ uvedl Trump. „Řekl bych, že to může být konec jeho prezidentského snažení,“ dodal. Podle odhadu AP se O'Rourkeho mítinku zúčastnilo několik tisíc lidí.

Rozpočtová krize

Spor prezidenta Trumpa s americkým Kongresem o finance na dostavbu zdi v minulých měsících ochromil provoz úřadů. Státní zaměstnanci nedostali dva platy a krizovou situaci dočasně vyřešila až dohoda obou stran, která na přechodnou dobu obnovila financování.

Hlava státu však varovala, že se situace může opakovat. „Pokud nedosáhneme férové dohody s Kongresem, po 15. únoru znovu dojde k uzavření úřadů, nebo použiji prostředky, které mám k dispozici podle zákona a Ústavy Spojených států,“ prohlásil Trump a pohrozil tak opět vyhlášením výjimečného stavu. To by mu umožnilo přesunout prostředky i bez souhlasu zákonodárců. 

Američtí poslanci v noci na úterý dosáhli dohody, která by zabránila další krizi i po 15. únoru. Televize CNN uvedla, že na zabezpečení části hranice podél řeky Rio Grande nabízejí Trumpovi 1,375 miliardy dolarů, v přepočtu 31,5 miliardy korun. Podle agentury Reuters navíc nejde o finance na zeď, které požaduje Trump, nýbrž na bariéry a ploty.

Ačkoli demokraté a republikáni dokázali kompromis nalézt, není jisté, zda se podaří další krizi odvrátit. Návrh dohody totiž ještě musí podepsat americký prezident.