„Nebudou mít v ruce střelné zbraně, není tam žádný ozbrojený prvek,“ řekl Mattis reportérům. Vojáci nemají ani pravomoci k zatýkání migrantů, budou je však moci krátkodobě zadržet a předat pracovníkům pohraniční stráže. Vybaveni budou obušky a štíty.

„Pokud by někdo zaútočil na pohraničníka a situace by dospěla do bodu, kdy bychom museli zasáhnout, můžeme zabránit bezprostřednímu násilí, útočníka zadržet a předat ho hlídce, která ho bude moci zatknout,“ vysvětlil Mattis.

Bílý dům ve středu rozšířil ministerstvu obrany pravomoci, které mu umožňují v případě potřeby zasáhnout proti migrantům silou. „Uklidněte se, není se čeho bát,“ prohlásil Mattis a doplnil, že jeho jeho resort o udělení pravomocí k užití „smrtící síly“ nežádal.

Azylové opatření soud zrušil

Do mexického města Tijuana na hranici se Spojenými státy doposud dorazily zhruba tři tisícovky migrantů ze středoamerických států Hondurasu, Guatemaly a Salvadoru. Americký prezident Donald Trump karavanu migrantů opakovaně označil za „invazi“ a učinil několik opatření, které mají příchodu uprchlíků zabránit.

Na začátku týdne federální soud pozastavil Trumpovo nařízení, které mělo zpřísnit azylovou politiku na jižní hranici země. Na azyl měli mít nově nárok jen ti migranti, kteří na území USA vstoupí legálně, tedy prostřednictvím řádných hraničních přechodů. 

Lidé ze středoamerických zemí prchají podle svých slov nejčastěji v obavách z řádění zločineckých organizací a všeobecného násilí. Z domovů často odešly celé rodiny včetně dětí, které doufají v lepší život ve Spojených státech amerických.