Letos, podobně jako v minulých pěti letech, se ve výroční den v New Yorku uskuteční pietní akt v místech, kde stály dva mrakodrapy Světového obchodního střediska, které se zřítily po náletech letadel unesených teroristy. Opět budou přečtena jména všech obětí, čtyřikrát se rozhostí minuta ticha a pozůstalí budou moci sejít na dno hluboké jámy a položit tam květiny.

Podobné ceremoniály se budou konat i u washingtonského Pentagonu, do něhož narazilo třetí unesené letadlo. V televizi budou přímé přenosy, noviny chystají několikastránková zpravodajství. Pietní vzpomínky budou i v dalších městech.

"Je to všechno nutné, s těmi samými decibely - ještě?" otázal se nedávno deník The New York Times. Po šesti letech mnoho lidí podle listu cítí, že kolektivní vzpomínky na veřejných pódiích jsou přehnané a prázdné, dokonce otravné.

Příbuzní obětí jsou ovšem zpravidla mezi těmi, kteří o menší pozornosti pro výročí nechtějí slyšet. "Když jste tím vším unaveni, neúčastněte se toho, vypněte televizi nebo odjeďte z města. Že šest let je dost? Není. Já nevím, co je dost," namítá Anita Korsonská, která při tragédii přišla o sestru.

"Šest let je jako mrknutí oka, to číslo pro mě nic neznamená," dodává Nancy Neeová, jejíž bratr v troskách rovněž zahynul.

Jsou ale i pozůstalí, kteří změny připouštějí. Lesli Riceová, která ztratila při útocích matku, je pro pietní vzpomínku, ale třeba jen tím, že se rozezní zvony nebo se bude držet okamžik ticha. To ostatní by se mělo podle ní zrušit. "Zármutek má být více osobní," říká.

Někteří lidé jsou k masové pietě ale značně kritičtí. "Po šesti letech můžeme vidět, že mnoho lidí využívá výročí k nějakému prospěchu," domnívá se Matt Brosseau, který nepatří mezi pozůstalé. Veřejný zármutek k 11. září považuje za "hloupě zespolečenštěný a plný falešných vlastenců".

Psychologové podobné postoje chápou. To, že lidé nepotřebují při výročí vzpomínkové akty, je podle nich dobré znamení. "A není to neuctivé k těm, kteří zemřeli," tvrdí psycholog Charles Figley. Jeho kolegyně Laurie Pearlmanová ale zároveň připomíná, že americká společnost má velmi málo tolerance pro zármutek. "Je vyčerpávající a krutý, a my o něm nechceme slyšet," říká.

Zcela nezávisle na oficiálních pietách přišla s vlastní iniciativou organizace MyGoodDeed, která vybízí lidi, aby se k 11. září zavazovali k dobrým skutkům. "Obáváme se, že lidé budou konvenčními ceremoniemi unavení," uvedl její prezident David Paine.

Na internetové stráncewww.mygooddeed.com bylo jen loni zveřejněno na 150.000 závazků, letos pak zatím přes 40.000. Někdo se rozhodl, že bude vhazovat mince do parkovacích automatů, když nějakému autu vyprší lhůta, další plete ponožky pro vojáky. Jeden chlapec se zavázal, že bude doma pomáhat a přestane zlobit sourozence.