Podle stoupenců konspiračních teorií byl sedmapadesátiletý Němec Andreas Noack zavražděn v Rakousku poté, co údajně "odhalil", že vakcína farmaceutické společnosti Pfizer proti nemoci covid-19 obsahuje grafen nebo, jak uváděl právě Noack, "hydroxid grafenu". Noackova partnerka se ve dvou videích zmiňovala o jeho náhlých zdravotních potížích a uváděla, že v nemocnici jí jako příčinu Noackovy smrti uvedli infarkt.

Úmrtní oznámení s Noackovým jménem zveřejnil pohřební ústav ve Wolfsbergu a podle Politifact je potvrdila také rakouská policie, která uvedla, že zemřel přirozenou smrtí. 

Noackovi sympatizanti a příznivci spikleneckých hypotéz se však s takovým vysvětlením nespokojili a začali hromadně šířit příspěvky, podle nichž měli Noacka zavraždit "vládní agenti" či "policie" za to, že "odhalil pravdu".

Příspěvky přitom kombinovaly dvě skutečnosti, jež se sice udály, ale vzájemně nesouvisely a každá proběhla jindy a jinde: německé speciální jednotky totiž před časem skutečně provedly razii v Noackově bytě. A Noack skutečně nečekaně zemřel. Jenže tyto události byly od sebe rok vzdálené a odehrály se v různých zemích.

Andreas Noack byl chemik s titulem získaným na Technické univerzitě v Darmstadtu, který v době před vypuknutím nákazy covid-19 provozoval na youtube kanál věnující se tématům souvisejícím s alternativní léčbou a doplňky výživy. Během posledních dvou let však zaměřil obsah tohoto kanálu zejména na konspirační teorie spojené s nákazou, včetně toho, že pandemie je součástí spiknutí za účelem zničení celého lidstva.

Razie v Německu

V listopadu 2020 se stal známý v souvislosti s tím, že německé bezpečnostní orgány provedly v jeho německém bytě razii. Její akce proběhla během jednoho z Noackových přímých přenosů, takže o ní rázem věděli všichni, kdo sledovali jeho videa. Později tvrdili, že Noack se stal jejím terčem proto, že porušoval pravidla německého lockdownu a podporoval protesty proti němu.

close info Zdroj: Deník zoom_in - nový seriál Deníku o tom, čemu lidé věří v souvislosti s covidem, každé tvrzení prověříme a napíšeme o něm
- navazuje na seriál Deník proti fake news
- minulý týden jsme začali 10 tvrzeními o očkování, které kolují mezi lidmi- od té doby jsme každý další den rozeberali jednu další fámu či pravdu, pohromadě je najdete na www.denik.cz v rubrice o fake news
- odpovídáme i na vaše otázky

Podle vyjádření německé policie pro PolitiFact však razie, k níž došlo poblíž Norimberku, nesouvisela nijak s pandemií a nebyla ani přímo zaměřena proti Noackovi, protože byla součástí větší operace iniciované státními zástupci v Berlíně. Další web pro ověřování faktů Lead Stories v té době uvedl, že policisté získali souhlas k domovní prohlídce celé budovy a v Noackově bytě jim pouze někdo bránil ve vstupu.

Noack později podle Lead Stories přispíval aktivně k fámám, jež se o této události rozšířily, a popisoval ji jako psychologickou válku, která ho měla zastrašit. Následně se přestěhoval do Rakouska a pokračoval v šíření dezinformací o covid-19 na internetu.

Smrt v Rakousku

O událostech, k nimž došlo letos koncem listopadu v jeho rakouském bytě, informoval Deník minulý týden. Rok po razii, v listopadu 2021, zveřejnil Noack na svém největším videokanálu Telegram video, v němž tvrdil, že vakcína Pfizeru proti covid-19 obsahuje grafen, přičemž toto tvrzení založil na již dříve zpochybněné zprávě jednoho výzkumníka ve Španělsku. Jeho příspěvek dosáhl téměř 380 tisíc zhlédnutí.

O pár dní později zveřejnila na Telegramu další video Noackova partnerka a prohlašovala, že Noack byl těžce a brutálně napaden, útok na něj byl "nečekaný a záludný" a že později zemřel. 

Záhy na to se Noackovo video s dezinformacemi o grafenu objevilo na videoplatformě Bitchute, provázené titulkem: "VRAŽDA! Jen pár hodin po zveřejnění výzkumu o vakcínách je doktor Noack mrtvý!"

O den později zveřejnila Noackova partnerka na Telegramu druhé video, v němž uváděla, že Noack doma zkolaboval a byl převezen do nemocnice ve Wolfsbergu v jižním Rakousku, kde zemřel, podle nemocničních pracovníků na infarkt. Rakouská policie místním novinám sdělila, že Noack zemřel přirozenou smrtí. Webová stránka pohřebního ústavu ve Wolfsbergu zveřejnila jeho úmrtní oznámení s tím, že mu bylo 57.

Následovaly další fámy na sociálních sítích, které různě zaměňovaly podrobnosti z razie v listopadu 2020 s informacemi o Noackově smrti z listopadu 2021. Výsledkem bylo to, že se v několika jazykových verzích včetně češtiny šíří na internetu teorie, že Noack (popisovaný střídavě jako vědec, lékař či znalec) byl ubit či zavražděn "vládními agenty", "německou policií", "operativci" či "německou vládou" poté, co zveřejnil "svůj objev" o vakcíně covid-19. Nadále však platí, že nic z toho se zatím nepotvrdilo.

Agentura PolitiFact se podle svého vyjádření pokusila kontaktovat Noackovu partnerku, ale neúspěšně.