"Politicky ani právně jsem nepochybil. Já jsem komunikoval s virtuální ženou, která vypadala úplně jinak. Nikdy jsem se s ní nebavil (o tom), co dělám nebo jak se rozhodnu," řekl Danko novinářům. Zveřejnění nahrávek telefonátů z roku 2016 označil za pošlapání lidských práv a za zásah do předvolební kampaně před únorovými parlamentními volbami.

Zmíněné nahrávky zajistila policie v mobilním telefonu podnikatele Mariana Kočnera, který spolu se Zsuzsovou a dalšími dvěma muži čelí obžalobě z vraždy Kuciaka a jeho partnerky. Slovenská média Zsuzsovou už dříve označila za Kočnerovu volavku, která v minulosti i s pomocí falešných fotografií a pod různými přezdívkami navazovala styky s vlivnými lidmi s cílem získat na ně kompromitující materiály. Kvůli komunikaci s ní přišel před rokem o funkci jeden z náměstků slovenského generálního prokurátora.

Marian Kotleba
Případ Kotlebových šeků soudkyně odročila. Líčení bude pokračovat po volbách

"Kolem roku 2013 jsem na mobilní telefon dostal fotografii jedné hezké ženy. Je přirozené, že se mi ženy líbí. V té době jsem byl před rozvodovým řízením. Řekněme si upřímně, koho by taková fotografie nepotěšila," řekl Danko o začátku komunikace se Zsuzsovou. Dodal, že příležitostně ho pak zmíněná žena kontaktovala a že s ní začal vést nezávaznou až lehkomyslnou osobní komunikaci.

Ve třech zaznamenaných telefonátech si Danko se Zsuzsovou vykají, hovoří ale neformálně a místy flirtují. Podle nahrávek šéf slovenské sněmovny řekl Zsuzsové, že ji "líbá všude" a že "konečně budete moje". Domlouvali si také setkání, podle Danka se ale nikdy nesešli.

Zmíněné nahrávky Danka a Zsuzsové získala mezinárodní síť investigativních novinářů, která je předala slovenským žurnalistům.

Brutální zásah do soukromí? 

Zatímco opozice vybídla Danka k rezignaci, šéfa sněmovny se zastal expremiér a předseda nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Robert Fico. Podle něj média zveřejněním nahrávek Danka brutálně zasáhla do jeho soukromí.

Akce na počest zavražděného novináře Jána Kuciaka
Kuciaka zavraždili, protože se nedal zastrašit

Danko se stal předsedou slovenského parlamentu po volbách v roce 2016, kdy se SNS vrátila do sněmovny. V současnosti se preference strany pohybují jen těsně nad hranicí pěti procent, jejíž zdolání ve volbách je pro stranu podmínkou pro zisk křesel v Národní radě.

Před rokem slovenská média informovala, že se Zsuzsovou si vyměňoval zprávy, včetně intimních vzkazů, i někdejší ministr obrany Martin Glváč. Ten loni v listopadu rezignoval na funkci místopředsedy sněmovny za Směr-SD poté, co čelil kritice kvůli svým kontaktům s Kočnerem.

Kuciakův kolega Marek Vagovič
Kauza vraždy Jána Kuciaka: Jednoznačně selhal stát, řekl u soudu Vagovič

Zajištěná komunikace z Kočnerova telefonu poukázala také na korupci ve slovenské justici. Několik soudců už kvůli tomu bylo postaveno mimo službu. Podle médií v souvislosti s kauzou dnes policie zahájila i u některých soudců domovní prohlídky.