Conte na Babišova slova reagoval otevřeným dopisem. „Nevydali jsme se na cestu do pekel, ale zvolili jsme cestu legality a společné odpovědnosti,“ napsal Ital českému premiérovi.

„Kdo vstoupí do evropské země, vstoupí do Evropy. A nikdo z nás si nemůže myslet, že to zvládne sám! Promluvme si, milý Andreji. Zvu Tě do Říma, jestli chceš, abychom probrali italský návrh na evropský přístup k migraci,“ zakončil dopis italský premiér. Informovala o tom agentura ANSA. 

Babiš možná do Říma pojede

Podle první místopředsedy koaličního kabinetu Jana Hamáčka (ČSSD) se odpověď na otevřený dopis Conteho připravuje.

"Nemohu předjímat text toho dopisu, který bude finalizován, ale odpověď na pozvání bude součástí té odpovědi," řekl Hamáček. Babiš se opožděné tiskové konference po jednání vlády nezúčastnil, protože se musel přesunout na jednání Senátu.

Conte totiž před několika dny požádal všechny členské země EU, zda by mu s přijíždějícími migranty nepomohly. „V souvislosti s tím, že Itálie je vždy frontovou linií při záchraně životů na moři, vás žádám, zda byste nemohli převzít zodpovědnost za řešení otázky migrace,“ prosil Conte.

Jeho žádost vyslyšely Francie, Malta, Německo, Španělsko a Portugalsko, každá tato země přijme 50 lidí.

Jednou ze zemí, které přímou pomoc výslovně odmítly, je Česko. „Byla by to cesta do pekel,“ citoval v pondělí server BBC slova českého premiéra Andreje Babiše (ANO). 

"Jediné řešení je zastavení migrace. Jenom by to motivovalo pašeráky lidí," uvedl dříve Babiš pro Českou televizi. "Jsme připraveni pomoci materiálně, například vyslat do Itálie naše policisty," dodal ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Pomoc s navrácením běženců odmítla i Libye. „Ne, nebudeme přijímat žádné ilegální migranty, kteří již byli zachráněni záchrannou lodí,“ uvedla libyjská pobřežní stráž pro agenturu Reutres.