Výrobu plánuje spustit moskevská společnost Android Robotics Corp. Série androidů snázvem I-van se objeví na trhu konci roku 2008. Cena složitějších robotů není známa, společnost však ujistila, že bude umožněn i jejich pronájem.

Včervenci letošního roku se již na trhu objevil první robot-android AR-100 „Dobrynja“. Je vyroben z plastu a hliníku, měří 35 cm a váží půl druhého kilogramu. Jeho cena je vypočítána na 28700 rublů (22324 korun podle ČNB).

„Naši roboti jsou již aktivně využíváni na řadě škol: tyto modely je možné programovat, sbírat a rozebírat.“ prohlásila vedoucí projektu Marija Mamykina vrozhovoru pro Rossijskuju gazetu zpátku 12. října. Kromě oblasti vzdělávání může být „Dobrynja“ využíván i vzábavném průmyslu, na výstavách a forech. Společnost Android Robotics Corp vede vsoučasné době jednání o dodávání robotů do zahraničí.

Moskevská společnost také připravuje ještě na konec tohoto roku sérii nových robotů AR-400. O něco větší než jejích předchůdci budou sloužit pro prezentace nebo jako informační střediska. Výrobce robotů vychází nejen znejnovějších poznatků vědců zabývajících se robotikou, ale také psychologů . Podle jejich zjištění by ideální robot neměl měřit víc než 1,3 metru. Mechanizmy převyšující tento limit vyvolávají vlidech pocity strachu.

Společnost Android Robotics Corp považuje svůj výzkum a vývoj v rámci ruské robotiky za unikátní a konkurence se neobává. VRusku však vznikají i jiné, podobné projekty. Ve městě Perm se úspěšně využívá robot-policista „R BOT N1“. Kovového policistu vytvořili pracovníci projektu „Kamerový systém inteligentního automatického sledování“ pod vedením Vladimira Astachova. Na jeho dvouleté výrobě se podílelo několik moskevských společností, státních institutů ale i kolegů zJaponska a Jižní Koreje.

Podle slov Astachova je robot-policista jediný svého druhu na světě. Měří 1,8 metru a pohybuje se rychlostí 1,5 km/h. Při své práci, spočívající vmonitorování bezprostředního okolí, rozmlouvá sobyvateli města a doporučuje jim chovat se poslušně zákonům.

S pomocí androidu typu I-van se chce ruská věda zařadit mezi velmoci ve výzkumu robotiky jako je například Japonsko. Vroce 2005 společnost Mitsubishipředstavila antropoidního robota Wakamaru, kterýdokáže vést souvislou konverzaci,vykonávat funkci sekretáře nebo uvádět hosty.