Golanské výšiny jsou právoplatnou součástí Izraele. Takový je obsah dekretu, který včera v přítomnosti izraelského premiéra Benjamina Netanjahua podepsal americký prezident Donald Trump. „Spojené státy budou vždy stát na straně Izraele,“ uvedl na setkání s premiérem židovského státu Trump.

Americký prezident Donald Trump podepsal v přítomnosti izraelského premiéra Benjamina Netanjahua dekret, ve kterém uznává izraelskou svrchovanost nad Golanskými výšinami.
Podepsáno. USA oficiálně uznaly izraelské právo na Golanské výšiny

Prezident Spojených států své rozhodnutí ohledně Golanských výšin na severu Izralele oznámil už před několika dny. Trumpův demonstrativní krok se děje jen krátce před izraelskými parlamentními volbami, v nichž Netanjahu bojuje o své politické přežití.

Minulý týden ve čtvrtek avizovaný akt uznání Golanských výšin jako součásti Izrale vyvolal velké protesty Sýrie, která uvedla, že bude o návrat svého území bojovat všemi prostředky.

Jak pro Spojené státy, tak pro Západ jako celek je ale ještě problematičtější reakce Turecka, druhého vojensky nejsilnějšího státu Severoatlantické aliance, jež Trumpovo gesto odmítlo stejně jednoznačně. „Nemůžeme dovolit legitimizování okupace Golanských výšin,“ prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ankara oznámila, že chce celý problém přenést na půdu Organizace spojených národů.

Pomoc Putinovi

Podpory se „Trumpův dárek Netanjahuovi“ nedočkal ani u jinak tradičního spojence Izraele Spolkové republiky Německo. „Mají-li se změnit národní hranice, musí se to učinit mírovými prostředky, na nichž se dohodnou strany, jichž se věc týká,“ uvedla ve svém prohlášení Spolková vláda.

Izrael strategicky důležité Golanské výšiny obsadil za šestidenní arabsko-izraelské války v červnu 1967. V roce 1981 Izrael v rozporu s rezolucí OSN 1200 kilometrů čtverečních Golan anektoval.
Krok Trumpa může paradoxně pomoci ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi při legalizaci anexe ukrajinského Krymu. Rusko se totiž bude moci na uznání anexe Golan USA odvolávat jako na precedent.

Americký prezident Donald Trump
Spojené státy by měly uznat právo Izraele na Golanské výšiny, prohlásil Trump