Pro Merkelovou, jejíž CDU v září vyhrála parlamentní volby, ve středu v tajné volbě hlasovalo 323 poslanců. Nová vládní koalice složená z křesťanského bloku CDU/CSU a liberální FDP ve Spolkovém sněmu má 332 zákonodárců z celkem 622.

Kabinet budou až na jednu výjimku tvořit známé tváře z exekutivy nebo ze stranické politiky. Dosavadní ministr vnitra a zřejmě nejzkušenější aktivní politik CDU Wolfgang Schäuble bude šéfovat financím, diplomacii povede dle tradice předseda FDP Guido Westerwelle, který bude zároveň vicekancléřem.

Guttenberg zůstává ve vládě

Ve vládě zůstává dosavadní ministr hospodářství a v poslední době nejoblíbenější německý politik Karl-Theodor zu Guttenberg (CSU), jemuž bylo nově svěřeno ministerstvo obrany, a tím i pokračování nepopulární vojenské mise v Afghánistánu. Ve funkci tak vystřídá Franze Josefa Junga (CDU), jenž se stěhuje na ministerstvo práce. Ministerstvo hospodářství po Guttenbergovi převezme Rainer Brüderle z FDP.

Na svých postech zůstávají ministryně zemědělství Ilse Aignerová (CSU) i školství Annette Schavanová a ministr kultury Bernd Neumann (oba CDU). Nová ministryně spravedlnosti Sabine Leutheusserová-Schnarrenbergerová (FDP) stejnou funkci zastávala už v letech 1992–1996 za vlády Helmuta Kohla.

Nový ministr zdravotnictví

Jediným nováčkem ve vysoké politice a zároveň nejmladším členem druhého kabinetu Merkelové bude nový ministr zdravotnictví Philipp Rösler, který dosud zastával funkci ministra hospodářství v Dolním Sasku. Šestatřicetiletý politický talent z FDP se narodil ve Vietnamu a jako adoptované dítě vyrůstal v Hamburku a Hannoveru. Stane se prvním německým ministrem asijského původu. Na jeho bedrech bude spočívat předpokládaná reforma financování zdravotnictví.

Nový kabinet se ještě ve středu schází k prvnímu zasedání. Merkelovou přitom ještě večer v Paříži očekává prezident Nicolas Sarkozy, který chce s šéfkou německé vlády hovořit o čtvrtečním a pátečním summitu EU v Bruselu.

Opoziční strany, zejména sociální demokraté (SPD) a Zelení, kritizovaly, že Merkelová upřednostňuje cesty do zahraničí před prohlášením v parlamentu. Kancléřka má programové prohlášení své vlády poslancům představit až 10. listopadu.

Čtěte také: Výsledky voleb v Německu potvrdily výhru pravice

Vláda vznikla už měsíc po volbách, které se uskutečnily 27. září. Vyhráli je křesťanští demokraté a FDP dosáhla svého nejlepšího výsledku v historii. Koaličním stranám to stačilo k získání spolehlivé většiny ve Spolkovém sněmu. V uplynulých čtyřech letech Německu vládla pod vedením Merkelové velká koalice křesťanských a sociálních demokratů.

Konzervativně-liberální vláda hodlá mimo jiné snižovat daně v celkovém objemu až 24 miliard eur (zhruba 630 miliard korun) ročně, mimo jiné daň z příjmu a dědickou daň. Zároveň ovšem chce zvýšit přídavky na děti a zvýšit investice do vzdělání. V koaliční dohodě je například i zmínka o uvažovaném prodloužení doby provozu některých jaderných elektráren. Povinná vojenská služba má být zkrácena z devíti na šest měsíců.

Ekonomickou část dohody kritizují ekonomičtí experti, některé spolkové země i Německý svaz měst a obcí. Ti všichni se při dalším výpadku daňových příjmů obávají dalších rekordních rozpočtových schodků.

Přehled členů nové německé vlády Angely Merkelové

Přehled členů nové německé vlády kancléřky Angely Merkelové, která je složena z křesťanského bloku CDU/CSU a liberální FDP (v závorkách věk a politická příslušnost):

kancléřka: Angela Merkelová (55; CDU)

vicekancléř: Guido Westerwelle (47; FDP)

ministři (abecedně dle resortů):

dopravy: Peter Ramsauer (55; CSU)

financí: Wolfgang Schäuble (67; CDU)

hospodářství a technologií: Rainer Brüderle (64; FDP)

obrany: Karl-Theodor zu Guttenberg (37; CSU)

práce a sociálních věcí: Franz Josef Jung (60; CDU)

pro záležitosti rodin: Ursula von der Leyenová (51; CDU)

spolupráce a rozvoje: Dirk Niebel (46; FDP)

spravedlnosti: Sabine Leutheusserová-Schnarrenbergerová (58; FDP)

školství a výzkumu: Annette Schavanová (44; CDU)

vnitra: Thomas de Maiziére (55; CDU)

zahraničí: Guido Westerwelle (47; FDP)

zdravotnictví: Philipp Rösler (36; FDP)

zemědělství a ochrany spotřebitelů: Ilse Aignerová (44; CSU)

životního prostředí: Norbert Röttgen (44; CDU)

vedoucí kancléřského úřadu (na úrovni ministerské funkce): Ronald Pofalla (50; CDU)

státní ministři (v úřadu kancléře):

hospodářství: Peter Hintze (59; CDU)

integrace: Maria Böhmerová (59; CDU)

kultury: Bernd Neumann (67; CDU)