Kancléřka řekla, že libyjská pobřežní stráž musí být schopná uhlídat své teritoriální vody a měla by mít „potřebné vybavení, aby mohla vykonávat svou práci“. Jenže dodala: „Zároveň považujeme za mimořádně důležité, aby libyjská pobřežní stráž dodržovala v jednání s uprchlíky a přistěhovalci, stejně jako nevládními organizacemi, mezinárodní právo.“

Merkelová zdůraznila, že „pokud by se objevily nějaké pochybnosti, pak obvinění vyšetříme.“ Politička narážela na střety libyjské stráže s nevládními organizacemi, které blokovala od lodí uprchlíků.

Libyjci viní řadu nevládních institucí, které se snaží už u libyjských břehů přebírat migranty ne své lodě, že místo charity usnadňují nelegální migraci. Kromě toho obviňuje charitativní organizace, že přímo i nepřímo s pašeráky lidí spolupracují.

Na rozdíl od německé šéfky vlády Itálie libyjský přístup vítá. Pravděpodobně i kvůli tomu citelně poklesl proud uprchlíků mířících z Libye především k italské pevnině. Letos přes Středozemní moře připlulo do Evropy přes 100 tisíc lidí. Přes 2300 migrantů během cesty Středomořím zahynulo.

Merkelová uvedla, že „nemůžeme dovolit podnikání pašeráků, kteří mají na svědomí tolik lidských životů“. Během pondělního setkání v Elysejském paláci, kde kromě francouzského prezidenta budou za Evropu premiéři Itálie a Španělska, se bude probírat další postup, jak zamezit příliv migrantů. Pozváni jsou i představitelé Libye, Čadu a Nigeru, tedy zemí, přes které uprchlíci do Evropy cestují, nebo přímo z nich odcházejí a tvoří ne nezanedbatelnou část uprchlické vlny.

Merkelová, která letos v září kandiduje na čtvrté funkční období, řekla, že nelituje svého rozhodnutí z roku 2015, kdy uprchlíky pozvala do Německa a odstartovala tím nekontrolovanou uprchlickou vlnu. „Udělala bych všechna důležitá rozhodnutí z roku 2015 opět stejně,“ řekla německému Die Welt am Sonntag.