Šéf turecké diplomacie v rozhovoru se státní televizní stanicí TRT Haber zdůraznil, že v této otázce „nelze mlčet". Žádný konkrétní krok, který by Ankara mohla učinit, ale neupřesnil.

Hned po hlasování německého Spolkového sněmu 2. června Turecko odvolalo svého velvyslance v Německu ke konzultacím. Turecký premiér Binali Yildirim zároveň prohlásil, že usnesení německého parlamentu vážně narušilo vztahy Německa s Tureckem, které je nástupcem Osmanské říše.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v první reakci minulý týden řekl, že německá rezoluce bude mít vážné dopady na turecko-německé vztahy a že se turecké vedení poradí, jak odpoví.

Masakr Arménů za první světové války považuje za genocidu více než 20 zemí. Mnozí historici uvádějí, že o život přišlo na 1,5 milionu Arménů. Události jsou označovány za první cílenou snahu o likvidaci jiného etnika ve 20. století, poznamenala AP. Turecko takový výklad odmítá a tvrdí, že celková bilance je nadhodnocená; mrtvé navíc považuje za oběti občanské války.