Turecko se také dohodlo s šéfem Severoatlantické aliance na svolání mimořádné schůzky členů NATO, mezi které patří i Turecko.

Nebezpečnost stran

Činitel aliance citovaný agenturou Reuters uvedl, že velvyslanci členských států NATO se sejdou ke konzultacím podle článku čtyři Washingtonské smlouvy, podle kterého budou smluvní strany společně konzultovat vždy, když bude podle názoru kterékoli z nich ohrožena územní celistvost nebo bezpečnost kterékoli ze smluvních stran. Schůzka se má uskutečnit ještě dnes večer, citoval Reuters představitele NATO.

Podle starosty tureckého města Akçakale u hranice se Sýrií dnes na území města dopadl granát vypálený ze syrské strany, který zabil pět členů jedné rodiny – ženu a čtyři děti – a nejméně devět dalších lidí vážně zranil. Střela prý zasáhla dům uprostřed rezidenční oblasti. Svědek Reuters viděl nejméně osm vážně zraněných. Další lidé, rozčílení kvůli přelévání násilností za hranice Sýrie, vyrazili do ulic protestovat proti místním úřadům.

Odporný útok

Erdogan v prohlášení uvedl, že turecké ozbrojené složky na tento „odporný útok" okamžitě odpověděly a dělostřelecká palba zasáhla cíle na syrském území určené radarem.

Agentura AFP uvedla, že přeshraniční incident je nejvážnějším mezi těmito zeměmi od červnového zničení tureckého vojenského letadla syrskou střelou. Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu o něm během dne telefonicky informoval zvláštního zmocněnce OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Lachdara Brahímího a spojil se s šéfem OSN Pan Ki-munem a generálním tajemníkem NATO Andersem Foghem Rasmussenem.

Napětí mezi sousedy

Šéf světové organizace Turecko vybídl, aby nechalo otevřené všechny možnosti komunikace se Sýrií a zamezilo tak případnému zvýšení napětí mezi oběma sousedy. Na syrskou vládu apeloval, aby respektovala územní celistvost sousedních zemí a ukončila násilí proti Syřanům. Mluvčí NATO uvedla, že Rasmussen v rozhovoru s Davutogluem dnešní útok ze Sýrie ostře odsoudil. Aliance prý sleduje situaci na syrsko-turecké hranici „pozorně a s velkým znepokojením".

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová nad přeshraničním incidentem vyjádřila rozhořčení. Washington prý bude jednat s Ankarou o případných dalších krocích. Místopředseda turecké vlády Bülent Arinç uvedl, že Sýrie se musí za dnešní incident zodpovídat.

Série explozí

V Sýrii pokračují boje mezi opozičními povstalci a provládními silami podporujícími dlouholetý režim prezidenta Bašára Asada. Povstání dnes pokračovalo sérií explozí v severosyrském Halabu. Podle opozice při nich zahynulo nejméně 48 lidí a skoro stovka dalších byla zraněna. Syrská státní televize hovoří o 34 mrtvých a více než 120 raněných.

Dějištěm útoku v Halabu bylo náměstí Saadalláha Džábirího a terčem hotel a jeden z tamních důstojnických klubů. Bomby vybuchly po sobě v intervalu 15 minut. Výbuchům prý předcházela potyčka mezi povstalci a ochrankou klubu. Státní televize o útoku hovořila jako o teroristické akci. Většinu obětí na životech podle OSDH tvoří vojáci.

Znepokojený Asad

Halab je několik týdnů dějištěm těžkých bojů, kterých není ušetřen ani střed města včetně jeho historických částí zařazených organizací UNESCO ke světovému kulturnímu dědictví. Podle Reuters je nyní město zpola v rukou opozice a zpola vládních jednotek. Libanonská média upozornila, že Halab tento týden navštívil prezident Bašár Asad, znepokojený zprávami o situaci ve městě. Podle některých zdrojů by v Halabu ještě mohl být.

Násilí přibývá i v syrské metropoli. Armáda dnes postavila u vjezdů do Damašku kontrolní stanoviště a zablokovala přístup do dvou čtvrtí, které jsou baštami opoziční Syrské svobodné armády. V provincii Idlib bylo dnes při útoku povstalců zabito nejméně 15 vojáků. Tři děti, pět žen a dalších osm lidí prý zemřelo v provincii Hamá při bombardování vládními silami.