V propagačních materiálech developer líčil komplex Rönesans Rezidans jako „kus ráje“. Podle něj budovy splňovaly „nejnáročnější stavební standardy“.

Podle tureckého tisku stavba komplexu začala v roce 2012 a měla proto splňovat všechny požadavky na ochranu před zemětřesením, se kterými počítají turecké zákony. Budova navíc využívala speciální technologii pokládání základů, která měla zvýšit její odolnost vůči otřesům.

Budovy zřícené při zemětřesení ve městě Golbasi v turecké provincii Adiyaman, 8. února 2023.
Mezi oběťmi zemětřesení je i pohřešovaná Češka. V Turecku dlouhodobě žila

V komplexu žilo zhruba 1000 lidí a většina z nich zřejmě skončila pod troskami domu. V hlavní budově se vnější fasáda zřítila na byty, což ztěžuje vyprošťovací práce. Záchranu komplikuje i chladné počasí. Stává se tak, že záchranáři vyprošťují lidi, kteří zemřeli během čekání na záchranu kvůli podchlazení.

Blízcí a příbuzní obyvatel rezidence si vytvořili kanál na sociální síti Telegram, kde si vyměňují informace. „Ze sutin se ozývají hlasy, ale není tu dostatek záchranářských týmů,“ napsal jeden z členů kanálu. V Antakyi, kde žilo přes 200 tisíc lidí a která je správní střediskem velmi postižené provincie Hatay, působí vedle tureckých záchranářů také týmy z Rumunska a Maďarska.

Problematické stavební amnestie 

Obyvatelé komplexu byli většinou zámožní lidé. Mezi obyvatel byl i ghanský fotbalista Atsu, který se pohřešuje. V rezidenci však bydlela i učitelka Sevtap Karaabdülogluová, po které se také pátrá. „Vybrala si tento dům velmi pečlivě, protože věděla, co je zemětřesení. Zažila ho v roce 2011 v (tureckém městě) Van,“ řekla španělskému listu její kamarádka a bývala spolužačka z univerzity Ece Yilmazová.

Jedním z problémů tureckého stavitelství jsou podle expertů takzvané amnestie. To je situace, kdy úřady sice naleznou na stavbě závažné nedostatky v ochraně proti zemětřesení, ale povolí pokračovat ve výstavbě po zaplacení pokuty. Správně by měly trvat na odstranění nedostatků a závad. Stavební amnestie jsou podle listu populární především před volbami.

Ničivé zemětřesení v Turecku
Mrazivá svědectví: Z trosek slyšíme zvuky, pomoc ale nepřichází, zní z Turecka

Podle odhadu předsedkyně tureckého svazu komor architektů a inženýru Pelin Pinarové Giritliogluové tuto úlevu dostalo v oblasti zasažené zemětřesením na 75 tisíc budov.

Nedostupní jsou nyní také developeři komplexu Rönesans Rezidans. Nezůstali ale zavaleni pod sutinami, píše El País. Podle bývalých i současných spolupracovníků se ještě před ničivým zemětřesením odstěhovali do Černé Hory.