Seznam, sestavený Saúdskou Arábií, Spojenými arabskými emiráty (SAE), Egyptem a Bahrajnem vyžaduje také uzavření turecké vojenské základny v Kataru, uvedla agentura Reuters.

Katar také musí oznámit, že ukončuje vztahy s teroristickými, ideologickými a sektářskými organizacemi včetně Muslimského bratrstva, Islámského státu, al-Káidy, Hizbaláhu a Jabhat Fatah al Šám, dříve pobočky al-Kajdy v Sýrii. Země dávají Dauhá deset dní, aby vyhověl požadavkům, v opačném případě se seznam stane "neplatným". Požadavky předal Kataru Kuvajt, který plní roli zprostředkovatele ve sporu.

Čtyři arabské země obviňují Katar z financování terorismu, podněcování regionální nestability a podpory revoluční teokracie v Íránu. Katar obvinění odmítá. Americký prezident Donald Trump zaujal ke Kataru tvrdé stanovisko a  obvinil ho z toho, že je "teroristickým sponzorem".

Turecko během třítýdenní krize podpořilo Katar. Do oblasti dokonce poslalo svou loď, která dodává potravinovou pomoc Kataru, a ve čtvrtek poslalo malý kontingent vojáků a obrněných vozidel.