Erdogan novináře informoval, že se představitel saúdskoarabské justice v Istanbulu setká s tureckými prokurátory. Zároveň uvedl, že vyšetřovatelé mají k dispozici nové informace a důkazy. „Samozřejmě, že máme další informace a dokumenty. Ale není potřeba jednat zbrkle,“ prohlásil prezident.

Po Rijádu požaduje zveřejnění jména člověka, který je za vraždu zodpovědný. „Kdo ten rozkaz vydal? Kdo těm 15 lidem nařídil, aby se do Turecka vydali?,“ pronesl na shromáždění Strany spravedlnosti a rozvoje v Ankaře. Saúdská Arábie podle něj musí odhalit i totožnost „místního spolupracovníka“, který měl od agentů převzít Chášukdžího tělo.

Rusko Rijádu věří

Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov v pátek informoval, že Kreml vítá saúdskoarabskou snahu o urychlené objasnění novinářovy vraždy. „Nyní je na vyšetřovatelích, aby se s kauzou vypořádali a královská rodina vyšetřování podporuje,“ uvedl.

Stanovisko Moskvy je podle Peskova naprosto jasné. „Slyšeli jsme názor Saúdské královské rodiny, která účast na vraždě odmítá. Nikdo by neměl mít žádný důvod jim nevěřit,“ řekl novinářům na páteční tiskové konferenci.

Oficiální vyjádření Saúdské Arábie se přitom několikrát změnila a vzájemně si odporují. Na počátku představitelé země tvrdili, že o osudu Chášukdžího nemají žádné informace a budovu konzulátu opustil. Pod tíhou informací a tlaku západních zemí však Rijád připustil, že Chášukdží zemřel na půdě konzulátu.

Zpočátku však vláda trvala na tom, že k novinářově smrti došlo nešťastnou náhodou při potyčce, ke které během jeho návštěvy úřadu došlo. Teprve ve čtvrtek saúdskoarabský vrchní prokurátor prohlásil, že z důkazů nasbíraných tureckými vyšetřovateli je patrné, že se jednalo o plánovanou vraždu.

Tajemná dodávka

Další stín podezření na celý případ vrhá dění v okolí saúdskoarabského konzulátu. Podle turecké agentury Anadolu (AA) ho v pátek ráno opustila černá dodávka se zatmavenými skly, do které pracovníci úřadu naložili tři kufry a černý plastový pytel. Do vozu následně nastoupil ještě muž se stočeným bílým kabelem.

Totožnost muže i obsah zavazadel jsou podle agentury, jejíž reportér na místě pořídil několik fotografií, neznámé. „Konzulát Saúdské Arábie je vzhledem k téměř každodenním zvratům ve vývoji vyšetřování pod neustálým dohledem,“ uvádí AA.