První stříbrnou minci objevili v lednu poblíž vesnice Shaprod dva amatérští archeologové, z nichž jeden byl teprve třináctiletý chlapec. O svém objevu ale museli mlčet, uvedla agentura DPA. Do pátrání se následně zapojili profesionální archeologové, kteří během víkendu odkryli celý poklad.

„Objevený poklad je největším jednotlivým nálezem mincí v oblasti jižního Baltu a jako takový je mimořádně cenný,“ citovala agentura DPA vedoucího vykopávek Michaela Schirrena. Kromě asi 600 mincí jsou součástí nálezu i prsteny, perly, náramky či náhrdelníky.

Přibližně stovku z nalezených mincí datovali archeologové do období vlády Haralda Gormssona (cca 911 – 986), který byl znám též jako Harald I. Modrozubý. Jeden z posledních vikinských králů vládnoucích na území současného Dánská, severního Německa, jižního Švédska a části Norska je dnes oslavován zejména jako zakladatel dánského křesťanství.

Za svou přezdívku vděčil Harald I. skutečnosti, že měl mrtvý „namodralý“ zub. Po dánském králi je dnes pojmenovaná i technologie bezdrátového přenosu dat Bluetooth, kterou vyvinula švédská telekomunikační společnost Ericsson. Logo této technologie nese runová písmena HB, tedy Haraldovy iniciálky.