Státem vlastněná firma Highways England vyhloubila v Blick Mead tři metry hlubokou díru, která slouží ke zjišťování hladiny spodní vody. Přitom se prokopala vrstvou obsahující pazourek a zvířecí kosti. Ta je datovaná do období kolem roku 4000 před naším letopočtem.

David Jacques, vedoucí archeolog ve Stonehenge, označil chování stavební firmy za „parodii“. Uvedl, že firma s ním nic před zahájením prací nekonzultovala. BBC řekl, že se zde dochovalo mnoho otisků kopyt praturů, předků dnešního dobytka. Ti zde žili po miliony let a vyhynuli kolem roku 1600.

„Je to naprostý vandalismus,“ uvedl Jacques pro NBC News. „Odkrýváme tuto oblast od roku 2005. Pečlivě vše proséváme, často používáme zubní kartáčky. A pak přijdou oni a aby se dostali skrz povrch použijí sbíječku. Je to opravdu rozčilující a otřesné,“ prohlásil.

Stonehenge
Vědci objasnili další záhadu Stonehenge. Část pohřbených lidí pocházela z Walesu

„Pokud bude stavba tunelu pokračovat, hladina vody klesne a všechny organické pozůstatky budou zničeny. Pokud se nezachovají, nebudeme možná nikdy schopni pochopit, proč byl Stonehenge vybudován,“ dodal Jacques

Firma Highways England se proti obvinění ohradila s tím, že její systém monitorování vody nepředstavuje žádné nebezpečí pro lokalitu. Mluvčí firmy řekl NBC News, že projekt „nebude mít žádný významný efekt na oblast Blick Mead“, a že veškeré dosavadní práce byly prováděny pod dohledem archeologa.

Svede automobilovou dopravu pod zem

Stonehengský silniční tunel má zahloubit silnici A303, které vede těsně kolem archeologické lokality, a funguje jako spojnice mezi dálnicemi M3 a M5. Jeho dva tubusy se zanoří do země pouhých pár stovek metrů od slavného kamenného kruhu. Na dálku bude měřit téměř tři kilometry a jeho stavba vyjde na více než dvě miliardy dolarů (přibližně 45 miliard korun).

Stonehenge
Tunel pod Stonehenge nakonec bude, rozhodla vláda. Veřejnost se bouří

„Tunel znovu spojí obě poloviny areálu světového dědictví UNESCO o rozloze 6500 akrů. Ten silnice v současné době rozděluje. Také odstraní hluk z dopravy v okolí Stonehenge,“ uvedlo loni pro agenturu Reuters britské ministerstvo dopravy.

Podle kritiků však může stavba stavba nejen zničit archeologické poklady, ale také způsobí „nenapravitelné škody na krajině“. Stonehenge je již od roku 1986 na seznam Světového dědictví UNESCO. V roce 2017 navštívilo oblast podle oficiálních údajů téměř 1,6 milionu turistů.

Svitek objevený na nalezišti Kumrán v Izraeli
Změní archeologové historii? Svitků od Mrtvého moře může být mnohem více