"Navzdory velkému úsilí se nepodařilo ponorku najít," uvedl ve čtvrtek mluvčí argentinského námořnictva kapitán Enrique Balbi. Cituje ho BBC.

Ztracená dieselová ponorka A.R.A. San Juan kontaktovala pevninu naposledy ve středu 15. listopadu. Naděje, že někdo z posádky stále ještě zůstává naživu, vybledly poté, co byly poblíž posledního místa jejího známého výskytu zaznamenány podezřelé exploze. 

Ponorka A.R.A. San Juan
Ztracenou argentinskou ponorku údajně poškodil výbuch, patrání pokračuje

Podle Balbiho bylo hledání ponorky "prodlouženo na víc než dvojnásobek dnů, které rozhodují o možnostech přežití posádky", čímž mínil období, během něhož mohla posádka podle předpokladů vydržet naživu v potopené lodi. Mluvčí dále uvedl, že v "oblastech, které se podařilo prozkoumat, nebyly nalezeny žádné známky vraku lodi". 

Pátrání se tím podle jeho slov mění a přechází do další fáze, při níž už budou pátrací plavidla (lodě i ponorky) hledat jen samotný vrak.

Ztracená ponorka se spojila s pevninou naposledy 15. listopadu zhruba v 7:30, kdy její kapitán údajně potvrdil, že celá posádka je v pořádku. V té době se měla ponorka nacházet přibližně  uprostřed zálivu svatého Jiří zhruba 432 kilometrů od východního pobřeží Argentiny. Od té chvíle se neozvala.

Ponorka A.R.A. San Juan
Argentinské námořnictvo hledá ponorku se 44 lidmi, ztratila kontakt s pobřežím

Osm dní po jejím zmizení potvrdila mezinárodní Organizace Smlouvy pro všeobecný zákaz jaderných zkoušek, provozující globální síť stovek stanic pro monitorování jaderných výbuchů, že několik hodin poté, co se ponorka naposledy ozvala, byl v dané oblasti zaznamenán podivný zvuk. Tato "hydroakustická anomálie" byla zachycena v 10:31 asi 30 námořních mil (60 km) severně od posledního známého místa výskytu ponorky. Podle argentinského námořnictva mohlo jít o zvuk z její paluby, nejčastěji je v této souvislosti zmiňována exploze.

Podle Balbiho mohla do zařízení, jež umožňuje ponorkám na dieselový pohon setrvat během dobíjení baterií pod hladinou, vniknout mořská voda, která baterie zkratovala. 

Zprávy o explozi otřásly příbuznými námořníků na ponorce, shromážděnými v jejím domovském přístavu v Mar del Plata. Někteří začali obviňovat námořnictvo z toho, že jim lhalo a vyvolávalo falešné naděje, další poukazovali na to, že možný špatný stav ponorky a následnou katastrofu zavinil nedostatek investic do ozbrojených sil v důsledku korupce. 

Ponorka A.R.A. San Juan
Příbuzní posádky ztracené ponorky zažalovali argentinské námořnictvo

Ponorce velel kapitán Pedro Martín Fernández. Ze 44 členů posádky bylo 43 mužů, kromě nich ale byla na palubě také jedna žena, pětatřicetiletá Eliana María Krawczyková - ta se stala historicky první důstojnicí argentinské armády, sloužící na ponorce.

Do pátrání po ponorce se zapojily čtyři tisíce odborníků z víc než dvanácti zemí.